Trwa ładowanie...

Kuchnie regionalna Podhala. Jakich dań warto spróbować?

Zakopane i Podhale to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Piękna krajobrazy, czyste powietrze, szlaki spacerowe i trudniejsze trasy prowadzące w wyższe partie gór, przyciągają jak magnez. Jednak po wędrówkach mamy ogromny apetyt i chętnie wchodzimy do miejscowych restauracji.

Kuchnie regionalna Podhala. Jakich dań warto spróbować?Źródło: PAP/EPA
d39w3z3
d39w3z3

Wybierajmy te, które serwują lokalne smakołyki i spróbujmy wyjątkowych smaków Podhala. Kuchnia góralska kojarzy nam się przede wszystkim z serami owczymi, czyli oscypkami lub z ogromnymi porcjami pieczonego na ruszcie mięsa. A jednak w tradycyjnej kuchni tego regionu znajdziemy mnóstwo innych potraw, których także warto spróbować.

Kuchnia góralska nie jest specjalnie wyszukana, za to bardzo kaloryczna. Opiera się ona na niewielu składnikach – przede wszystkim to mąka, ziemniaki, kapusta i słonina. W domach góralskich nie pieczono chleba i raczej rzadko go jedzono. Robiono za to mnóstwo placków i klusek ziemniaczanych.

Oscypek

Zacznijmy jednak od najsłynniejszej potrawy Podhala, czyli oscypków. Oscypek jest twardym, wędzonym serem z mleka owczego, czasem z dodatkiem mleka krowiego. Ser robi się z masy powstałej po ścięciu się mleka i wytworzeniu bryndzy. Należy parzyć go w gorącej wodzie i wyciskać, aby uzyskać elastyczną konsystencję. Następnie nadaje się im wrzecionowaty kształt i przy pomocy specjalnych form odciska się na nich wzorki. Oscypki moczy się w solance i wędzi w dymie z ogniska przez kilka dni.

Zobacz też: Oscypek: Test w ciemno. Czy odróżnisz kupionego u bacy od tego w sklepie?

Kwaśnica

Bardzo popularną zupą, której koniecznie trzeba spróbować, będąc na Podhalu jest kwaśnica. Przygotowuje się ją na bazie kiszonej kapusty oraz mięsa (jednego lub dwóch rodzajach): baraniny lub wieprzowiny, często z dodatkiem wędzonego żeberka. Oryginalną kwaśnicę je się z ziemniakami (ugotowanymi osobno, nie w zupie!), albo chlebem; nie dodaje się innych jarzyn (np. marchewki). Jest ona rozgrzewająca i bardzo smaczna.

d39w3z3

Bryjka

Innym charakterystycznym dla tego regionu daniem jest bryjka. Przyrządza się ją, gotując mąkę w osolonej wodzie, a gdy po kilkunastu minutach bryjka się zagęści, przekłada się ją do miski, rozciera i okrasza smalcem lub masłem. Czasem do bryjki dodaje się maślankę lub mleko.

Moskole

Na Podhalu koniecznie trzeba spróbować moskoli, czyli placków ziemniaczanych pieczonych na blasze. Robi się je z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki, wody i soli. Ciasto należy dobrze ugnieść i uformować w niewielkie placki, a następnie piec na blasze. Oryginalne moskole piecze się wyłącznie na dużej blasze lub na starym piecu kaflowym, przygotowane w inny sposób nie smakują już tak samo. Dobrze przyrządzone placki powinny mieć lekko przypieczoną i chrupiącą skórkę.

Mięsa z Podhala

W tradycyjnej kuchni góralskiej dania mięsne gościły na stołach niezwykle rzadko – z okazji święta lub uroczystości rodzinnej, np. wesela. Podstawą tych dań było oczywiście najpowszechniej i najłatwiej dostępne mięso, a więc baranina i jagnięcina. Te gatunki mięsa są obecnie mało popularne i rzadko spożywane, dlatego będąc na Podhalu warto spróbować tradycyjnej pieczeni baraniej lub jagnięcej.

Nierozerwalnie z kuchnią regionu tatrzańskiego kojarzona jest golonka po góralsku – fanom mięsa z pewnością przypadnie do gustu. Jest niezwykle sycąca, treściwa i z pewnością nie dietetyczna Ale cóż, będąc w Tatrach nie sposób jej sobie odmówić.

d39w3z3

Górska ryba

Górskie strumienie pełne są pstrągów, więc nie dziwi fakt, że pieczony na patelni pstrąg, nadziewany cebulą to jedno z najbardziej znanych dań na Podhalu. Je się go tu równie często jak dorsza nad polskim morzem. O ile jednak w nadmorskich restauracjach ryba serwowane jest zwykle z frytkami, mieszkańcu południa wolą pstrąga z gotowanymi ziemniakami i surówką z kapusty.

Bombolki

Deserowym przysmakiem kuchni podhalańskiej są bombolki, czyli kluski drożdżowe, które podawane są polane roztopionym masłem i miodem. Bardzo słodkie, pyszne i oczywiście kaloryczne. Koniecznie trzeba ich spróbować, ale warto poprzestać na małej porcji.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39w3z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39w3z3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj