Trwa ładowanie...

Kosmetyki z domowej spiżarni. Tanio, naturalnie i skutecznie

Coraz częściej sięgamy po naturalne i rzemieślnicze sposoby pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Po latach wygodnego korzystania z gotowych kosmetyków, dostępnych na wyciągnięcie ręki w każdej drogerii, zwracamy się ku pielęgnacji z tego, co mamy we własnym domu.

Kosmetyki z domowej spiżarni. Tanio, naturalnie i skutecznieŹródło: 123RF
dg5g0fz
dg5g0fz

Kierujemy również uwagę na pielęgnację, która będzie zorientowana na nasze potrzeby, pozbawiona chemii i konserwantów, nietestowana na zwierzętach. No i bardziej ekonomiczna. Często więc i w tym zakresie stosujemy ideę zero waste. Nie wyrzucamy resztek z szafek i lodówki, tylko zamieniamy je na domowy kosmetyk.

Ten odwrót w stronę naturalnej domowej pielęgnacji związany jest z coraz większą świadomością zagrożeń dla środowiska naturalnego i naszego zdrowia. Kosmetyki produkowane przez koncerny i duże zakłady, opierają się bardzo często na chemii i konserwantach nieprzyjaznych dla naszej skóry i włosów. Powodują różne uczulenia i nietolerancje skórne. A także w znaczny sposób ograniczają nasz domowy budżet. Poza tym praca wielkiego zakładu kosmetycznego to ogromne ilości zużytej energii, wody i odpadów.

Domowe kosmetyki to coraz częściej i powszechniej wykorzystywane metody pielęgnacji w domowym zaciszu i przy użyciu dostępnych składników. To miła zabawa w domowe spa i satysfakcja z osiągniętych rezultatów. Niektóre domowe sposoby na upiększanie dają niezwykle dobre efekty i mogą z powodzeniem konkurować z gotowymi preparatami.

Zobacz też: Drugie życie fusów po kawie. Jak zrobić kawowe mydło peelingujące?

To również świadomość, że nakładamy na nasze ciało naturalne produkty. Najczęściej mamy je w kuchennej szafce lub w lodówce. Naszą skórę lub włosy pielęgnujemy za pomocą składników pozbawionych konserwantów, barwników i sztucznych zapachów. Pod warunkiem, że produkty te pochodzą ze sprawdzonego źródła. Warto więc kupować warzywa, zboża, owoce, które nie były sztucznie nawożone ani specjalnie pryskane przed sprzedażą. Wtedy nadają się idealnie do pielęgnacji i są świetną alternatywą dla produktów z drogerii lub perfumerii.

dg5g0fz

Starajmy się jednak zachować czujność i monitorujmy stan swojej skóry i zdrowia. Niektóre naturalne produkty mogą nas bowiem uczulać i podrażniać skórę twarzy lub głowy. Obserwując reakcje swojej skóry, łatwo unikniemy niepotrzebnych podrażnień czy alergii i szybko wyeliminujemy je ze składu domowego specyfiku.

Musimy też być świadomi, że domowe kosmetyki mają krótką trwałość i ich przydatność do użycia będzie o wiele mniejsza, niż kremu czy pilingu wyprodukowanego w fabryce. Nie przygotowujmy więc dużych ilości, ponieważ wiele tych rzemieślniczych kosmetyków szybko traci swoje właściwości i nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Jeżeli jednak poniesie nas fantazja i zrobimy za dużo kremu do twarzy lub pilingu do ciała, możemy obdarować nimi mamę, koleżankę lub sąsiadkę. Nie marnujmy!

A co w sytuacji, jeżeli zabrakło nam domowego kosmetyku? Warto sięgać po sprawdzone sposoby pielęgnacji naszych mam i babć.

Brak kremu do rąk? Może go zastąpić oliwa z pierwszego tłoczenia lub olej roślinny wytworzony bez użycia konserwantów. Piling i masaż stóp wykonamy, rozpuszczając w ciepłej wodzie morską sól. Twarz odświeżymy plasterkami ekologicznego ogórka. Oczy ukoimy naparem z rumianku lub herbaty.

dg5g0fz

To tylko niektóre sposoby szybkiej pielęgnacji, które warto zapamiętać. Czasami trudno uwierzyć, że kosmetyki cały czas znajdują się w naszej kuchni.

Kilka przepisów na domowe kosmetyki

Maska do twarzy z płatków owsianych i miodu
Składniki:

  • 4-5 łyżek płatków owsianych
  • 1 łyżka naturalnego miodu
  • 1 łyżka mleka
  • 5 łyżek przegotowanej ciepłej wody

Przygotowanie: Wszystkie składniki mieszamy. Kiedy płatki zmiękną i zaczną gęstnieć, nakładamy maskę na oczyszczoną twarz i dekolt. Zostawiamy ją na skórze 10 minut i zmywamy ciepłą wodą.

Piling żurawinowy do ciała
Składniki:

  • pół szklanki mrożonej żurawiny
  • 2 łyżki płatków owsianych
  • 1/4 szklanki cukru trzcinowego
  • 1/4 szklanki oleju kokosowego
  • 1 łyżeczka gliceryny (dostępna w aptece)

Przygotowanie: do kielicha blendera wkładamy żurawinę, płatki, olej kokosowy i glicerynę. Miksujemy tylko do połączenia składników. Dodajemy cukier i nakładamy na oczyszczone ciało. Trzymamy 15 minut. Zmywamy ciepłą wodą.

Maska odżywiająca włosy
Składniki:

  • 1 żółtko
  • sok z 1 cytryny
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka oliwy

Przygotowanie: składniki mieszamy i nakładamy na włosy. Zakładamy czepek kąpielowy. Po 20 minutach myjemy włosy ciepłą wodą.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dg5g0fz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg5g0fz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj