Kochasz albo nienawidzisz, czyli potrawy ze świeżo ubitego tucznika
Potrawy ze świeżo ubitego tucznika znane są przede wszystkim z kuchni wiejskiej, gdzie łatwiej o dostęp do tego rodzaju mięsa i podrobów. Bicie świni odbywało się i ciągle jeszcze odbywa w wielu gospodarstwach. W ten sposób powstają nie tylko aromatyczne i pyszne wędliny bez dodatku zbędnych substancji, które znajdujemy w sklepowych kiełbasach i szynkach, ale też jedyne w swoim rodzaju potrawy śniadaniowe lub obiadowe.
Kupowane w sklepie produkty nigdy nie dadzą takiego smaku i zapachu, dlatego też, jeśli mamy możliwość skorzystania z produktów pochodzenia bezpośrednio z uboju świni, zróbmy to. A które potrawy są najsmaczniejsze, a jednocześnie dosyć kontrowersyjne?
Szary barszcz
Najbardziej znane nam rodzaje barszczu to barszcz czerwony z buraków lub botwinki, barszcz ukraiński czy też biały z chrzanem albo ze szczawiu. Pierwszą potrawą z uboju tucznika jest z kolei barszcz szary (choć jego kolor przypomina bardziej brązowo-szary) podawany z ziemniakami.
Składniki:
- krwiste okrawki z mięsa wieprzowego,
- podroby wieprzowe (płucka, serce, nerki) - opcjonalnie,
- wątróbka,
- włoszczyzna,
- ok. 1 kg chudego mięsa na 2 l wody,
- 1 szkl. świeżej krwi wieprzowej,
- 2 listki laurowe,
- 5 ziarenek ziela angielskiego,
- 1 niewielka cebula,
- 2 łyżki mąki,
- ocet,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Mięso i podroby dokładnie moczymy w wodzie z solą. W garnku zagotowujemy wodę z włoszczyzną, liściem laurowym i zielem angielskim.
- Cebulkę kroimy w plastry, podpiekamy na patelni i dodajemy do garnka. Do gotującej się wody dorzucamy całe mięso wraz z podrobami, ale bez wątróbki.
- Gotujemy do miękkości, a pod koniec gotowania dodajemy wątróbkę. Dolewamy nieco octu i przyprawiamy wszystko solą i pieprzem do smaku.
- Następnie z rosołu wyjmujemy mięso i kroimy je w kostkę po lekkim przestudzeniu.
- Rosół z kolei zaprawiamy mąką wymieszaną z krwią i solą. Barszcz najlepiej smakuje z tłuczonymi ziemniakami.
Jak uniknąć pryskającego tłuszczu podczas smażenia?
Smażony móżdżek z jajkiem
Dla wielu osób danie to może wydawać się obrzydliwe. Inni zachwycają się nim i pałaszują natychmiast po przygotowaniu, przybiegając do domu z porcją świeżego móżdżku, zanim mięso z ubitego tucznika będzie odpowiednio rozdzielone i poporcjowane. A że móżdżek z jajkiem przygotowuje się ekspresowo, nie stracimy na to dużo czasu i będziemy mogli szybko wrócić do oporządzania mięsa.
Składniki:
- 40 dag wieprzowego świeżego móżdżku,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 jajka,
- 1 łyżka oleju,
- 1 łyżka masła,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Na samym początku musimy oczyścić móżdżek. Zalewamy go w tym celu zimną wodą i pozbywamy się krwistych błonek.
- Móżdżek osączamy na sitku albo durszlaku. Cebulę obieramy i drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy masło z olejem i wrzucamy na nie cebulkę.
- Czosnek przeciskamy przez praskę bezpośrednio na patelnię. Wszystko oprószamy solą.
- Gdy cebulka jest już podsmażona, dodajemy do niej móżdżek. Obsmażamy ze wszystkich stron.
- Następnie wbijamy jajka, a całość doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy do momentu ścięcia się jajek. Podajemy z chlebem, np. w postaci kanapki posypanej szczypiorkiem.
Świeżyzna
Niektórzy mogą zastanawiać się, co to takiego. Świeży boczek, łopatka lub inny kawałek chudego mięsa podsmażony, a następnie podduszony z cebulką. Po prostu pycha! Oczywiście danie to jest bardzo sycące i bardzo kaloryczne, ale raz na jakiś czas można zaszaleć i spróbować, bo naprawdę warto.
Składniki:
- 1 kg świeżego boczku,
- 1,5 kg świeżej łopatki albo innych kawałków chudego mięsa z uboju,
- 0,5 kg wątróbki wieprzowej,
- 3 listki laurowe,
- 5-6 ziaren ziela angielskiego,
- 6 dużych cebul,
- sól i pieprz do smaku,
- nieco wody.
Przygotowanie:
- Cebulę obieramy i kroimy w półplasterki. Odstawiamy na bok. Mięso kroimy w średniej wielkości kostkę – osobno boczek, osobno pozostałe mięso.
- Na mocno rozgrzaną patelnię wkładamy porcjami boczek i podsmażamy ze wszystkich stron na rumiano, a potem przekładamy do garnka.
- Wytopi się z niego trochę tłuszczu, którego nie wylewamy, bo podsmażymy na nim chude mięsa, a następnie cebulę.
- Jeśli tłuszczu robi się zbyt dużo, przelewamy jego część do garnka z mięsem. Podsmażoną cebulkę chwilowo odstawiamy na bok.
- Wątróbkę kroimy w paski, obtaczamy ją w mące. Gdy już wszystek boczek i mięso mamy podsmażone w garnku, dolewamy do niego nieco wody, by wszystko ładnie nam się dusiło i się nie przypalało.
- Dorzucamy też ziele angielskie i liść laurowy. Wszystko razem dusimy do miękkości. Pod koniec dodajemy podsmażoną cebulę i wątróbkę obtoczoną w mące. Całość solimy i pieprzymy. Podajemy ze świeżym chlebem.
Potrawy ze świeżo ubitego tucznika niektórym mogą wydawać się okropne albo przynajmniej niezjadliwe. Bardzo często twierdzą tak osoby, które ich nawet nigdy nie jadły albo były częstowane wersję zrobioną z tłuściejszych mięs, przez co zraziły się i nie chcą teraz nawet myśleć o tego typu daniach. Warto się jednak przekonać i spróbować tych niesamowitych potraw.