Kiwi – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie
Kiwi, nazywane także agrestem chińskim, swoje korzenie ma właśnie w Chinach, ale kojarzone jest przede wszystkim z Nową Zelandią. Kraj ten faktycznie odpowiedzialny jest za propagowanie owocu kiwi i masową uprawę kilkunastu jego odmian. Kiwi wyróżnia się ciekawym smakiem, który podkreśli walory deserów, a także dużą zawartością witaminy C, dzięki czemu skutecznie wzmocni naszą odporność.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Kiwi – wartości odżywcze
Jak już zostało wspomniane, kiwi jest szczególnie bogate w witaminę C. Ponadto, jest także źródłem witamin: A, B1, B2, E i PP. Kiwi zawiera mikro – i makro elementy takie jak żelazo, miedź, cynk, mangan, fosfor, wapń, magnez, potas i sód. Poza tym, dostarcza naszemu organizmowi witaminę K i kwas foliowy.
Kiwi zawiera także łatwo przyswajalne przez ludzki organizm cukry proste: glukozę i fruktozę, a także substancje takie jak luteina, ryboflawina i tiamina.
Kiwi wyróżnia się wysokim wskaźnikiem wartości energetycznej, a przy tym niską kalorycznością.
Kiwi – właściwości
Kiwi jest owocem, którego spożywanie bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Przede wszystkim wysoka zawartość witaminy C (która nie spada nawet do 6 miesięcy po zebraniu), a także kwasu foliowego i potasu wzmacnia układ immunologiczny.
Jedzenie kiwi pomoże również osobom cierpiącym na powracające zaparcia i wzdęcia, dzięki zawartości błonnika. Wspiera także funkcjonowanie układu krwionośnego, obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała wystąpieniu zakrzepów, obniża poziom cukru, ale jednocześnie podnosi wskaźnik dobrego cholesterolu.
Według badań, kiwi sprawdzi się również w profilaktyce nowotworowej. Przede wszystkim zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej.
Kiwi wpływa świetne na wzrok, ma właściwości oczyszczające i antyoksydacyjne. Pomoże osobom zmagającym się z bezsennością, dzięki zawartej w nim serotoninie.
Kiwi jest polecane przez dietetyków podczas odchudzania, ponieważ dodaje energii i wzbogaca organizm w niezbędne substancje odżywcze, a jednocześnie nie podnosi bilansu kalorycznego.
Kiwi – zastosowanie
Kiwi dostępne jest w polskich sklepach niemal przez cały rok dlatego jest świetnym, odświeżającym owocem zarówno w ciepłe dni, jak i w zimowe wieczory. Najczęściej kiwi je się bez dodatków. Jednak świetnie komponuje się z innymi owocami (pomarańczą, bananem, truskawką czy mandarynką) w sałatkach owocowych, nadając im nieco kwaskowaty smak. Kiwi jest także doskonałą ozdobą dla tortów, ciast i deserów.
Powszechnie wiadomo, że niemożliwym jest zalanie kiwi galaretką, ponieważ zawarte w nim enzymy związują białka obecne w żelatynie. Jednak i na to znajdą się sposoby. Jednym z nich jest przegotowanie kiwi przed zalaniem galaretką. Jeśli to nie pomaga, warto zastąpić żelatynę agarem, substancją o podobnych właściwościach, która pozyskiwana jest z krasnorostów.
Wspomniany enzym zawarty w kiwi ma jednak pewne zalety. Dzięki niemu mięsa stają się miękkie i delikatne, dlatego owoc sprawdza się również w przypadku dań słonych.
Poza tym, kiwi przetwarzane jest na soki, dżemy, wina musujące i likiery. Istnieje także wiele przepisów na koktajle, w których stanowi bazę.
Kiwi to także substrat różnego rodzaju produktów kosmetycznych. Powszechne są między innymi peelingi z pestkami kiwi, a zawarte w nim kwasy znajdują zastosowanie w produkcji kremów nawilżających.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.