Trwa ładowanie...
abc gotowania

Katalog przypraw

Nawet najprostsze do przyrządzenia dania nie smakowałby tak samo, gdyby nie dodano do nich różnych przypraw. Te aromatyczne dodatki od wieków urozmaicają wszelkie kulinarne specjały i gwarantują naszym zmysłom prawdziwą ucztę. Z pewnością warto wiedzieć, do których konkretnie potraw najlepiej użyć danych przypraw, tak by w pełni wykorzystać ich możliwości. Oprócz tego dobrze jest także zdawać sobie sprawę z leczniczych właściwości poszczególnych ziół. W wielu przypadkach stanowią one bowiem niezwykle cenne i naturalne środki zapobiegające różnym schorzeniom.
Share
Katalog przypraw
Źródło: archiwum, Fot: archiwum
d1qeyf9

Przyprawy stosowane są przez ludzi od najdawniejszych czasów. Już prastare cywilizacje korzystały z dobrodziejstw natury i przy pomocy różnych ziół, nasion lub owoców doprawiały prymitywne dania, leczyły rozmaite dolegliwości oraz barwiły tkaniny. Przyprawom niejednokrotnie przypisywano też znaczenie symboliczne, a nawet magiczne. W późniejszym czasie niektóre dodatki kulinarne (szczególnie te egzotyczne) traktowano jako jeden ze środków płatniczych. Ich ceny nierzadko osiągały niewyobrażalnie wysokie wartości. Dziś przyprawy spotkać można w każdym polskim domu oraz sklepie. Bez nich żadna potrawa nie zyskałaby swojego unikatowego charakteru. Obecnie przyprawy nadal stosuje się do leczenia w domowych warunkach różnych chorób i schorzeń.

Przyprawy najczęściej wytwarza się z liści, korzeni oraz owoców poszczególnych gatunków roślin. Istnieją również specjalne mieszanki oraz sosy, które powstają na bazie naturalnie uzyskanych dodatków kulinarnych. Poniżej znajdziesz szeroką bazę popularnych w Polsce przypraw. Już teraz sprawdź, jakie są ich zastosowania oraz właściwości.

Lista przypraw:

Anyż gwiazdkowy
Bazylia
Chili
Curry
Cynamon
Cząber
Czosnek niedźwiedzi
Czubryca
Garam masala
Gorczyca biała
Gorczyca czarna
Goździki
Imbir
Gałka muszkatołowa
Estragon
Jałowiec
Kardamon
Kmin rzymski
Kolendra
Koper
Kozieradka
Kurkuma
Len
Liście curry
Liść laurowy
Lubczyk
Majeranek
Melisa
Mięta
Nasturcja
Natka pietruszki
Oregano
Papryka
Pieprz biały
Rozmaryn
Szafran
Szałwia
Trybula ogrodowa
Tymianek
Wanilia
Ziele angielskie
Wojciech Chentkiewicz

d1qeyf9

Podziel się opinią

Share
d1qeyf9
d1qeyf9
Więcej tematów