Karpatka
Karpatka to rodzaj bardzo słodkiego deseru, który uwielbia wiele osób. Niektórzy robią to ciasto z kremem budyniowym, inni ze śmietanowym. Bez względu na to, który wariant wybierzemy, sam wygląd deseru sprawia, że wszyscy chcą go skosztować.
Karpatka to ciasto, które prawdopodobnie każdy z nas jadł przynajmniej raz w życiu, a nawet jeśli ktoś nigdy nie miał okazji go nigdy skosztować, to z pewnością znajomy jest mu widok charakterystycznych "gór", które stanowią wierzchnią warstwę wypieku. Co ciekawe, karpatka to wyrób cukierniczy, który wcale nie ma długiej tradycji w polskim cukiernictwie, a przekonują o tym… językoznawcy. Okazuje się, że pierwsza wzmianka o karpatce pochodzi dopiero z 1972 roku ze skryptów dla studentów filologii polskiej.
Chociaż tradycja pieczenia karpatki nie jest aż tak długa, zdecydowanie polubiliśmy to ciasto. Nie można się dziwić. Jego wygląd jest imponujący, smak bardzo słodki, a konsystencja kremu gładka. Całość rozpływa się w naszych ustach.
Karpatka – charakterystyka ciasta
Oficjalne książki gastronomiczne mówią, że karpatka powinna być przyrządzana z dwóch bloków ciasta: dolnego i górnego. Dolny zawsze powinien być zrobiony z ciasta kruchego, natomiast dolny – z ciasta parzonego. Praktyka pokazuje jednak, że często karpatkę robi się jedynie z ciasta parzonego, który stanowi zarówno spód deseru, jak i jego wierzch. Taki wariant karpatki jest znany także wśród samych cukierników.
Przypominamy, że ciasto parzone, zwane inaczej ciastem ptysiowym, otrzymuje się przez zaparzenie maki pszennej z wodą i tłuszczem. Następnie do zaparzonej masy dodaje się jajka.
Karpatka – nadzienie
To, co zdecydowanie jest najpyszniejsze w karpatce to gruba warstwa kremu między blatami ciasta. Jest aksamitna, puszysta i rozpływa się w ustach. Nie ma jednak jednego przepisu na masę idealną. W niektórych domach karpatkę robi się z kremem russel, w innych z kremem półtłustym śmietanowym, czasami spotkamy się również z karpatką z kremem budyniowym. Każdy z nas powinien wybrać swoją ulubiona wersję.
*Karpatka – dodatki *
Niektóre przepisy mówią o tym, by dolny blok ciasta posmarować po upieczeniu marmoladą, a dopiero na nią nałożyć grubą warstwę kremu. Czasami wierch naszych "gór" oprósza się także cukrem pudrem. Karpatka jest jednak ciastem tak wyrazistym w smaku, że żadne dodatki nie są obowiązkowe.