Jakie gruszki wybrać? 5 najpopularniejszych odmian
Wszystkie gruszki są pyszne, jednak warto pamiętać, że poszczególne odmiany mają różne zastosowanie. Jedne gruszki są słodkie i soczyste, a inne lekko kwaskowate. Niektóre świetnie sprawdzą się w przetworach, a inne w ciastach. Jeszcze inne najlepiej zjeść na surowo. Zobacz nasz poradnik, żeby zdecydować, które gruszki wybrać.
Klapsa
Jedna ze starszych odmian gruszek. Jest krzyżówką Flamandki i Bonkrety Williamsa. Drzewa owocują wcześnie, bo już w połowie sierpnia. Wyhodowano ją w 1890 roku w Stanach Zjednoczonych. Na początku uprawiano ją tylko w USA i Europie Zachodniej. Klapsa ma biały miąższ i zielono-czerwoną skórkę. Jest bardzo słodka i soczysta.
Bonkreta Williamsa
Pochodząca z Anglii, bardzo stara odmiana gruszki. Nadaje się zarówno na przetwory, jak i do deserów. Bonkreta Williamsa to odmiana jesienna — jej owoce dojrzewają na początku września. To gruszka o zielono-żółtawej skórce z rdzawym nalotem i słodko-winnym smaku.
Isolda
Isolda to gruszka odmiany letniej. Jej owoce dojrzewają już pod koniec lipca. Jej skórka, na początku zielona, wraz z dojrzewaniem zmienia barwę na żółtą. Nawet połowa powierzchni gruszki może być pokryta czerwonym rumieńcem. Isolda ma kremowobiały, soczysty i maślany miąższ. Jej smak można określić jako słodko-kwaśny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Winogrona chronią przed zawałem serca i udarem mózgu. Ważne odkrycie naukowców z USA
Lukasówka
Pochodząca z Francji późno jesienna odmiana gruszki. Jej owoce mogą mieć żółtą, zieloną lub czerwonawą skórkę. Miąższ jest bardzo słodki, o winnym aromacie. Zawiera nieliczne komórki kamienne. Lukasówka doskonale nadaje się na przetwory.
Konferencja
To stara angielska deserowa odmiana gruszy, która dziś jest jedną z najpopularniejszych w całej Europie. Drzewa tej odmiany są bardzo płodne i mało wymagające, a miąższ owoców bardzo słodki i soczysty. Jeśli gruszki zerwane są w optymalnym terminie, można przechowywać je aż do grudnia.