Jak długo można przechowywać śledzie?
Po świętach zostajemy z nadmiarem jedzenia. Część trafiła do znajomych, większość już zjedliśmy, a uszka, pierogi czy bigos czekają w zamrażalniku na swoją kolej. A co ze śledziem, królem świątecznego stołu? Czy i jak długo można go przechowywać, by był smaczny?
Jak długo można przechowywać śledzie – śledź w oleju
Solony śledź w oleju zdecydowanie najdłużej może być przechowywany w lodówce, a im mniejszej obróbce został poddany, tym dłuższy będzie jego termin przydatności do spożycia. Jeżeli kupujemy gotowe płaty śledziowe w oleju, hermetycznie zapakowane, zwróćmy uwagę na datę podaną przez producenta. Jest to data prawdopodobnie dość odległa – śledź w oleju, bez dodatku cebuli może spokojnie leżeć w niskiej temperaturze (2-4 stopnie Celsjusza) co najmniej 4-6 tygodni.
Olej jest świetnym konserwantem, a jeżeli dodatkowo śledź będzie pozbawiony dostępu powietrza – czyli właśnie w opakowaniu hermetycznym lub w szczelnie zakręconym słoiku, nie ma powodu do obaw. Rybą możemy się cieszyć przez długie tygodnie.
Sałatka śledziowa z podgrzybkami
Jak długo można przechowywać śledzie – śledź w occie
Podobnie jak olej, ocet jest konserwantem, który przedłuża zdatność śledzia do spożycia. Oczywiście warto wspomnieć w tym miejscu, że śledź jest poddawany procesowi solenia, co sprawia, że w przeciwieństwie do ryby świeżej – solony śledź może leżakować w lodówce przez długi czas.
Śledź w occie, podobnie jak ten w oleju, w lodówce może spędzić 3-4 tygodnie. Jednak pamiętajmy, że im dłużej filety śledziowe będą czekać na konsumpcję, tym większe prawdopodobieństwo, że ich smak będzie bardziej intensywny.
Jak długo można przechowywać śledzie – śledź w śmietanie
Gotowy produkt, czyli śledzie w śmietanie zamknięte w plastikowym pojemniku, które znajdziemy na sklepowych półkach, mają dłuższą datę spożycia z uwagi na konserwanty dodawane do potrawy – zwracajmy bacznie uwagę na informacje na opakowaniu.
Śledzie w śmietanie przygotowywane w domu, śledzie pod szubą, w formie sałatki z majonezem – wariacji jest wiele, ale łączy je jedno. Śledzie przetworzone w ten sposób trzeba spożyć jak najszybciej, czyli w ciągu 2-3 dni. W tym czasie powinny znajdować się w lodówce w szczelnie zamykanym pojemniku, co spowolni proces gnicia czy jełczenia śmietany lub majonezu. Jeżeli w skład dania ze śledziem wchodzą takie produkty, jak jabłka czy inne owoce lub warzywa, należy liczyć się z tym, że puszczą wodę lub zaczną pleśnieć, co zepsuje smak lub zdyskwalifikuje tak przygotowane śledzie całkowicie.
Zobacz także: