Trwa ładowanie...

Fruktoza może szkodzić pamięci

Dieta bogata we fruktozę - cukier owocowy, którym słodzi się m.in. napoje i niektóre słodycze - osłabia pamięć przestrzenną szczurów. Tak wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis Eurek Alert.

Fruktoza może szkodzić pamięciŹródło: archiwum, fot: archiwum
d1hcyjb
d1hcyjb

Dieta bogata we fruktozę - cukier owocowy, którym słodzi się m.in. napoje i niektóre słodycze - osłabia pamięć przestrzenną szczurów. Tak wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis Eurek Alert.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Georgia we współpracy z kanadyjskimi naukowcami z Uniwersytetu w Waterloo (prowincja Ontario) prowadzili badania na szczurach, którym aż 60 proc. wszystkich spożytych kalorii dostarczano w postaci fruktozy.

Uczą się, ale słabiej zapamiętują

Gryzonie były umieszczane w zbiorniku z wodą po to, by nauczyły się znajdować podwodną platformę, po której mogły wyjść z wody. Po dwóch dniach ponownie wrzucono je do zbiornika - tym razem pozbawionego platformy, by sprawdzić, czy zapamiętały jej lokalizację i będą płynąć w jej kierunku.

- Okazało się, że dieta bogata we fruktozę nie zakłócała zdolności szczurów do uczenia się. Zwierzęta nie zapamiętywały jednak tak dobrze lokalizacji platformy, jak szczury na diecie kontrolnej: wrzucone do wody pływały w bardziej chaotyczny i przypadkowy sposób - komentuje biorąca udział w badaniach Marise Parent.

Wyniki były podobne, gdy fruktozę zaczęto podawać młodocianym szczurom. Naukowcy nie wiedzą jednak, czy wpływ fruktozy na pamięć jest odwracalny, czy nie.

d1hcyjb

Jemy jej coraz więcej

Fruktoza jest podstawowym cukrem prostym w owocach, ale jest też dodawana jako środek słodzący (w postaci kukurydzianego syropu fruktozowego) do napojów i wysoko przetworzonej żywności, dlatego w ostatnich latach jej spożycie znacznie wzrosło. Poza tym, cukier stołowy (sacharoza) rozkłada się w naszym organizmie do glukozy i fruktozy.

Od jakiegoś czasu naukowcy zaczęli zwracać uwagę, że spożywanie coraz większych ilości fruktozy może mieć katastrofalne skutki metaboliczne.

Fruktoza jest bowiem metabolizowana przede wszystkim w wątrobie (w przeciwieństwie do glukozy, która jest też zużywana w innych tkankach). Nadmiar tego cukru nasila w wątrobie produkcję dużych ilości trójglicerydów - tłuszczów, które przyczyniają się m.in. do rozwoju miażdżycy naczyń, otyłości oraz mają silny związek z brakiem wrażliwości tkanek na insulinę (tzw. insulinooporność), co jest czynnikiem ryzyka cukrzycy typu II.

53 kg cukru rocznie

Spadek wrażliwości tkanki nerwowej na insulinę może się negatywnie odbijać się ma funkcjonowaniu mózgu, tłumaczą autorzy badań.

d1hcyjb

Choć ludzie nie jedzą fruktozy w tak dużych ilościach, jak szczury w doświadczeniu, to jednak spożycie produktów, które ją zawierają, ciągle rośnie. Statystyki wskazują na przykład, że przeciętny obywatel USA spożywa rocznie 33 kg cukru stołowego i dodatkowo 20 kg kukurydzianego syropu fruktozowego.

- Chodzi o to, że jesteśmy przystosowani do spożywania jabłka dziennie jako źródła fruktozy. A teraz, jest ona obecna niemal we wszystkim - wyjaśnia Parent. Jej zdaniem bardzo ważne jest, by we wszystkim zachowywać umiar oraz regularnie ćwiczyć.

(PAP)
Jjj/ yy/

fot. Jupiterimages

d1hcyjb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hcyjb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj