Trwa ładowanie...
karp
01-12-2020 13:55

Filetowanie karpia. Nie takie trudne, jak myślisz

Tradycja wigilijna nakazuje nam zakup świeżego lub żywego karpia. W tym drugim przypadku przed nami widmo patroszenia, krojenia i filetowania ryby. Proces ten wielu jawi się jako krwawy koszmar. Warto wiedzieć, jak to robić poprawnie, łatwo i szybko.

Filetowanie karpiaFiletowanie karpiaŹródło: 123RF
d2w1vmp
d2w1vmp

Obróbka wstępna. Czyszczenie i patroszenie karpia

  1. Karpia zakupionego w całości z wnętrznościami należy najpierw umyć dokładnie pod bieżącą wodą.
  2. Następny krok to czyszczenie karpia z łusek: osuszoną rybę należy położyć na desce, chwycić za ogon (najlepiej przez kuchenny ręcznik) i skrobać dużym nożem po powierzchni ryby – od ogona w kierunku głowy.
  3. Należy ponownie opłukać rybę i za pomocą długiego, cienkiego noża naciąć delikatnie karpia, kierując się od odbytu ku głowie. Nacięcie musi być płytkie, by nie zostały uszkodzone wnętrzności.
  4. Wyjąć z karpia wnętrzności – należy robić to ostrożnie, ponieważ we wnętrzu ryby kryje się pęcherzyk żółciowy. Jego uszkodzenie sprawi, że mięso stanie się gorzkie.
  5. Ponownie opłukać rybę i osuszyć dokładnie za pomocą ręcznika papierowego.

Jak rozpoznać świeżego karpia?

Filetowanie karpia

Kolejnym etapem jest podzielenie ryby na kawałki – na tzw. dzwonka – lub wycięcie z tuszki filetów. By otrzymać dzwonka, trzeba pokroić rybę na 3 lub 4 kawałki, odrzucając głowę i ogon. Kawałki są gotowe do smażenia – wystarczy sól, pieprz i mąka do oprószenia.

Ta druga metoda, czyli filetowanie, jest trudniejsza, ale pozwala uzyskać mięso pozbawione ości i proste w obróbce.

  1. By przygotować filety, należy położyć rybę na desce i cienkim, długim nożem naciąć ją przy samej głowie.
  2. Następnie należy wsunąć nóż głębiej, aby opierał się na kręgosłupie, a ostrze skierowane było ku ogonowi.
  3. Przesunąć nóż jednym, gładkim ruchem od łba do ogona, pamiętając cały czas, by nóż opierał się o kręgosłup karpia.
  4. Czynność powtórzyć, obracając rybę na drugi bok.
  5. Filety z karpia należy oczyścić i usunąć, jeśli jest taka potrzeba, pozostałe ości. W tym celu pomocna może być pęseta.
d2w1vmp

Należy pamiętać, by przed smażeniem naciąć ukośnie skórę karpia w kilku miejscach – w przeciwnym wypadku pod wpływem temperatury mięso zwinie się.

Pozostałe części ryby można włożyć do bulionu warzywnego, a po ugotowaniu z kawałków mięsa przygotować pulpety do zupy.

Filety z karpia 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2w1vmp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w1vmp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj