Domowe słodkości. Przepisy Jakuba Kuronia
Kuchnia jest miejscem zarezerwowanym nie tylko dla doświadczonych kucharzy, ale również dla młodych poszukiwaczy gastronomicznych przygód. Wspólne gotowanie to dobra okazja do nabycia nowych umiejętności i poszerzenia kręgu zainteresowań. O tym, jak połączyć przyjemne z pożytecznym i zarażać pasją do gotowania rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.
Smaki dzieciństwa, bardziej niż z ulubionymi łakociami, kojarzą się z zaciszem domowej kuchni i bliskimi, z którymi zwykliśmy spędzać tam czas. Uczestnictwo w przygotowaniu dań z przepisów rodzinnej książki kucharskiej nie tylko pomaga zachować tradycję, ale jest również okazją do nabycia umiejętności pozwalających odtworzyć jej smak w przyszłości.
– Do wielu przepisów, które pamiętam z najmłodszych lat wracam bardzo często. Wbrew pozorom to nie efekt końcowy, a cały proces przygotowania posiłku przynosi mi najwięcej radości. Gotowanie zawsze sprawia mi ogromną przyjemność bez względu na to czy dania podaję na rodzinnym stole, czy jako szef kuchni serwuję je klientom wprost pod drzwi ich domów – mówi Jakub Kuroń, szef kuchni w cateringu dietetycznym Kuroniowie Diety.
Uruchamiamy domową cukiernię
Przygotowanie posiłków może przynieść wiele radości i satysfakcji zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Wspólne wysiłki podejmowane w kuchni to nie tylko dobry sposób na przekazanie kulinarnych wskazówek, ale też okazja do kreatywnego spędzenia czasu. Aby skutecznie zachęcić członków rodziny do wspólnych kuchennych wariacji, warto postawić na proste przepisy, jak np. kruche ciasteczka czy muffiny.
Zobacz też: Ciasto drożdżowe z rabarbarem
– Wbrew pozorom to najprostsze receptury przynoszą najwięcej frajdy. Klasyczne drożdżowe ciasto jest odporne na długie wyrabianie, które niekiedy zdaje się być najciekawszym etapem dla najmłodszych. Przygotowanie muffinek czy innego rodzaju ciasteczek zajmuje niewiele czasu, a ich ozdabianie to etap, w którym młodzi kulinarni pomocnicy mogą poluzować wodze fantazji – dodaje ekspert.
Co ważniejsze, elementy dekoracyjne w prosty sposób możemy przygotować samodzielnie, otrzymując ich zdrową, domową wersję. Sztuczne barwniki śmiało możemy zastąpić naturalnymi sięgając po buraka czy owoce o intensywnej barwie jak, np. malina, truskawka lub jagoda. Uzyskany owocowy wywar wystarczy połączyć z lukrem, a gęsta konsystencja barwnika otrzymanego przez gotowanie buraka, może być wykorzystana również samodzielnie. Zdrową alternatywą ciekawych zdobień są również bakalie, czy orzechy których różnorodność kolorów i kształtów nada charakteru naszym wypiekom.
Miłośnikom deserów na zimno proponujemy sięgnąć po domowej roboty lody. Do ich przyrządzenia wystarczy paczka mrożonych, zblendowanych owoców i serek typu mascarpone lub homogenizowany o ulubionym smaku. Powyższe składniki wystarczy wymieszać i schłodzić w zamrażarce, a następnie serwować z wybranymi dodatkami, np. domowymi powidłami. Prosty sposób przygotowania nie tylko daje możliwość do wykazania się najmłodszym, ale również jest okazją do skosztowania smakowitych łakoci w zdrowej wersji.
Smaczne i proste muffinki z czekoladą - przepis
1. W misce łączymy 2 szklanki mąki, 3/4 szklanki cukru i 2 łyżeczki proszku do pieczenia.
2. Dodajemy szklankę mleka, jajko, łyżeczkę ekstraktu waniliowego i 100 ml oleju roślinnego.
3. Całość dokładnie mieszamy, a następnie do papierowych foremek wkładamy po łyżce przygotowanej masy. Po środku umieszczamy kostkę czekolady, przykrywamy kolejną porcją ciasta i pieczemy 25-30 minut w temperaturze 180°C.
Do dekoracji wykorzystujemy lukier królewski zabarwiony naturalnym barwnikiem:
1. Za pomocą wyciskarki lub sokowirówki przygotowujemy sok z 1 buraka.
2. Otrzymany napój gotujemy z łyżeczką cukru i 2 łyżeczkami soku z cytryny, przez ok. 8-10 minut, do momentu zgęstnienia.
3. Za pomocą miksera mieszamy 1 białko z ok. 1,5 szklanki cukru pudru i łyżeczką soku z cytryny, do uzyskania gładkiej, lśniącej masy.
4. Dodajemy kilka kropel barwnika z buraka (analogicznie można wykorzystać barwniki z owoców), a po dokładnym wymieszaniu przechodzimy do ozdobienia upieczonych muffinek.
Wspólne gotowanie - moc radości
Rodzinne gotowanie może okazać się również inspiracją do stworzenia nowych receptur, które wzbogacą zbiór domowych przepisów. Klasyczny notes, czy nieco nowocześniejsza forma e-booka, w którym możemy zamieścić również zdjęcie autorskiej potrawy, to dobry sposób na przechowanie kulinarnych wspomnień i ciekawych pomysłów.
Wspólne podejmowanie nowych kulinarnych wyzwań to dobry sposób na zabicie nudy i dawkę ciekawych wrażeń. Oprócz czasu spędzonego z bliskimi to również nowe inspiracje i pomysły, przydatne niejednemu miłośnikowi smakowitych wyrobów. Wśród codziennych aktywności warto postawić na te, które oprócz przyjemności i rozrywki dają szansę na rozwój umiejętności i stworzenie własnej, rodzinnej tradycji.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl