Czy można zrobić grilla na balkonie?
Miłośnicy potraw z grilla mogą w tym roku zapomnieć o imprezach z przyjaciółmi, połączonych z pieczeniem kiełbasek, karkówki i udek z kurczaka. Czeka nas majówka bez grillowania. Niektórych jednak będzie kusiło, by rozpalić grilla na tarasie swojego mieszkania lub na balkonie. Lepiej jednak uważać, by nie narazić się na kłopoty.
Nie istnieje w polskim prawie przepis, który bezpośrednio zabrania grillowania na balkonie. Jednak istotne są tu inne przepisy. Przede wszystkim to regulamin wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Jeśli znajdują się w nim zapisy, zabraniające rozpalania grilla, lepiej się do tego stosować. Nasze grillowanie może nie podobać się sąsiadom, którzy mogą o tym poinformować władze spółdzielni lub administratora wspólnoty. Te z kolei mogą nas upomnieć. A co, jeśli upomnienie zlekceważymy? Zgodnie z artykułem 16 "Ustawy o własności lokali" dotyczącym zakłócania spokoju innych mieszkańców, kiedy lokator nie reaguje na upomnienia wspólnoty, może ona nawet wystąpić na drogę sądową, żądając nawet sprzedaży mieszkania na licytacji!
Wiele spółdzielni zabrania rozpalania ognia na balkonie, ale są i takie, które podobnych zapisów nie mają. Nie oznacza to jednak, że bezkarnie możemy smażyć na węglach. Istnieją bowiem ustawy i rozporządzenia, które w takim wypadku mogą zostać zastosowane.
Zobacz też: Tzatziki – grecki sos do grillowanych mięs
Najważniejsze są przepisy przeciwpożarowe. Grill może być bowiem powodem zagrożenia pożarowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku dotyczącym ochrony przeciwpożarowej niemal wszystkich rodzajów nieruchomości, zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Na nieszczęście, balkon lub taras to są właśnie takie miejsca. Istnieje również inny przepis, który mówi: "Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów" oraz przechowywanie "materiałów palnych oraz stosowania elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż pół metra od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 stopni Celsjusza". Za rozpalenie grilla może nam grozić mandat – nawet 500 złotych.
Co więc zrobić, żeby nie narażać się na problemy? Najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym na grillowanie na tarasie lub balkonie jest użycie grilla elektrycznego. Nie wytwarza on praktycznie dymu i jest odpowiednio zabezpieczony, żeby uniknąć ryzyka pożaru. Grille elektryczne dodatkowo wyposażone są w funkcje, które uniemożliwiają przypalenie potraw, czyści się je łatwo i są bardzo proste w obsłudze.
Nie bez znaczenia dla zachowania poprawnych stosunków z sąsiadami jest także to, co grillujemy. Zapach potraw może być miły, ale nie wszystkim to odpowiada. Dlatego też do grillowania na balkonie najbardziej nadają się potrawy zawijane w folię aluminiową. Idealne są warzywa doprawione suszonymi ziołami, ryba z czosnkiem i koperkiem czy pierś z kurczaka w ostrych przyprawach.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl