Trwa ładowanie...

Brytyjczyk "odkrył", dlaczego jagody pokryte są białym nalotem. Uświadomiła go Polka

"Tajemnica białego nalotu odkryta" – głosi tytuł jednego z artykułów w brytyjskich mediach. To jakże wielkie, wiekopomne odkrycie stało się wiralem w sieci. Mieszkańcy Wysp właśnie dowiedzieli się, dlaczego jagody pokryte są białym nalotem.

Brytyjczyk "odkrył", dlaczego jagody pokryte są białym nalotem. Uświadomiła go PolkaŹródło: 123RF.COM
d2f2xnc
d2f2xnc

- Dziwny nalot, który pokrywa owoce, które kupujemy w supermarketach, w końcu przestał być tajemnicą – pisze dziennikarka "Daily Mail". Wydawałoby się, że to kolejny artykuł o tym, co udało się ustalić amerykańskim naukowcom. Ale nie tym razem. Bo osad, jak dowiedzieli się właśnie Brytyjczycy, to rzecz całkowicie naturalna.
Przekonał się o tym cytowany przez dziennikarkę szef kuchni Matt Tebbutt, który prowadzi popularny na Wyspach program "Food Unwrapped". Woskowy nalot z owoców schodzi bardzo łatwo. Wystarczy odrobina wody. Chroni jagody przez uszkodzeniami i chorobami. Bez tego owoce znacznie szybciej traciłyby świeżość.

Tebbutt tę cenną, i wydawałoby się banalną, wiedzę zdobył na… polskiej farmie. "Daily Mail" relacjonuje wyprawę kucharza do Polski, a konkretnie na farmę, która wysyła na eksport ponad 500 ton jagód rocznie. Prowadzi ją Agata Małkiewicz. – To zupełnie naturalna rzecz. Nalot nie powstaje sztucznie podczas produkcji – wyjaśnia Małkiewicz. I dodaje, że tak naprawdę każdy owoc jest chroniony w ten sposób, ale przez to, że jagody są ciemnego koloru, widać to na nich najbardziej.

Polka podkreśla, że to właśnie te pokryte nalotem jagody powinniśmy wybierać w sklepie. Mamy wtedy pewność, że są świeże. Więc jeśli ktoś był kiedyś przekonany, że takie owoce są w jakiś sposób brudne, niech następnym razem śmiało sięga po nie w sklepie.

Surowe owoce pomogą m.in. w leczeniu zaparć, natomiast napar z suszonych jagód lub liści hamuje objawy biegunki. Jagody poleca się przede wszystkim chorym na anemię i cukrzykom. Świeże owoce oraz wyciągi z ich liści zawierają glikozyd, który działa podobnie jak insulina - obniżając poziom glukozy we krwi. Kuzynki borówki także wspomagają pracę oczu i chronią je przed chorobami - w tym wykorzystuje się je w leczeniu chorób siatkówki oka. Poleca się je zwłaszcza osobom, które pracują przy ekranie monitora.

d2f2xnc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f2xnc
Więcej tematów