Agrest – jak wykorzystać go w kuchni?
O agreście słyszeli wszyscy, ale niektórzy nawet nie do końca wiedzą, jak on wygląda. Owoc ten trudno jest kupić zarówno w formie świeżej, jak i mrożonej. Wykorzystują go zazwyczaj tylko ci, którzy jeszcze mają go gdzieś u siebie w ogródku czy na działce. Tymczasem może warto przypomnieć sobie trochę o agreście? Przecież można z niego przygotować bardzo smaczne przetwory, kompot albo domowy koktajl.
Jak smakuje agrest?
Agrest jest krzewem owocowym, który osiąga wysokość od 0,5 do 1,5 metra. Może rosnąć w formie krzaczastej albo na pniu, jeśli jest odpowiednio zaszczepiony.
Pędy agrestu mają grube i ostre ciernie, co utrudnia zrywanie owoców. Liście tego krzewu mają zieloną barwę i są na brzegach nieco karbowane. Agrest kwitnie od kwietnia do maja, a jego kwiaty mogą mieć różny kolor w zależności od odmiany. Spotkamy kwiaty białe, lekko różowe albo czerwone czy też żółtozielone.
Owoce agrestu osiągają dojrzałość w pierwszej połowie lipca. Mają kulisty kształt i zazwyczaj pokryte są małymi włoskami, ale występują też odmiany gładkie i błyszczące. Ich barwa może być zielona, lekko żółta lub czerwonawa. Smak owoców jest orzeźwiający, słodko-kwaśny, dlatego agrest tak dobrze sprawdza się przy wszelkiego rodzaju przetworach. Nie wymaga też dodatku substancji żelujących ze względu na dużą zawartość pektyn.
Niedoceniany agrest. Pyszny i bardzo zdrowy
Co można zrobić z agrestu?
Agrest świetnie sprawdzi się w produkcji kompotów, dżemów, konfitur, a nawet galaretek i musów. Można go wykorzystać do robienia ciast i deserów, ale też do przygotowania nalewki czy jako dodatek do mięs.
Przepis na kompot z agrestu
Składniki:
· 1 kg owoców agrestu,
· 2 l zimnej wody,
· kilka listków świeżej mięty,
· 3-4 łyżki cukru.
Przygotowanie:
- Owoce myjemy i zalewamy wodą. Dodajemy do niej miętę i cukier.
- Całość zagotowujemy. Odstawiamy tak na 40-45 minut. Po przestudzeniu możemy pić.
Agrestowa konfitura
Składniki:
· 2 kg owoców agrestu,
· 1,5 kg cukru,
· 0,5 l wody.
Przygotowanie:
- Owoce myjemy, obieramy i pozbawiamy szypułek. Nacinamy je i usuwamy z nich pestki. Wodę zagotowujemy z cukrem. Wsypujemy do niej agrest i grzejemy na niewielkim ogniu, prawie doprowadzając do wrzenia.
- Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na 12 godzin w chłodne miejsce. Następnego dnia podgrzewamy całość na małym ogniu, ale uważamy, aby konfitura nie zagotowała się.
- Trzymamy garnek na ogniu przez kilka godzin, co jakiś czas mieszając i usuwając szumowiny. Owoce powinny zeszklić się i stać się miękkie.
- Gorące przekładamy do słoików i szczelnie zamykamy.
Agrestowy chutney
Składniki:
· 250 g owoców agrestu,
· 1 mała cebula,
· 120 g cukru,
· 120 ml octu jabłkowego,
· 1 łyżeczka sproszkowanego chili,
· 1 łyżeczka imbiru,
· ½ łyżeczki kurkumy,
· szczypta mielonej kolendry,
· szczypta goździków mielonych,
· szczypta soli.
Przygotowanie:
Agrest wrzucamy do garnka wraz z pokrojoną cebulą, mieszamy z przyprawami i zagotowujemy. Tak gotujemy wszystko na małym ogniu przez 45 minut. Gorącą masę nakładamy do słoiczków, zamykamy i odstawiamy na minimum 2 miesiące, aby sos przegryzł się.
Agrestowa galaretka
Składniki:
· 1 kg owoców agrestu,
· 50 dag cukru.
Przygotowanie:
- Agrest myjemy, obieramy z ogonków i zagotowujemy z odrobiną wody. Gotujemy na małym ogniu przez 40 minut. Przecedzamy przez sitko, by pozbyć się skórek i pestek.
- Dodajemy cukier i gotujemy przez pół godziny, co jakiś czas mieszając.
- Gorącą masę przekładamy do słoiczków. Dodatkowo można pasteryzować przez ok. 10-15 minut.
Agrest to owoc uwielbiany przez Brytyjczyków, a zapomniany nieco przez Polaków. Jego smak zasługuje jednak na to, byśmy sobie o nim przypomnieli.