Trwa ładowanie...

3 przepisy na kawę na zimno. Tylko tego nam trzeba w upały

Kiedy upał za oknem, niekoniecznie masz ochotę na filiżankę gorącej kawy. W takie dni warto sięgnąć po kawę na zimno, która doda energii i cudownie orzeźwi. Mamy trzy przepisy na kawy na zimno. Znajdzie się tu coś zarówno dla zwolenników kaw słodkich, jak i bardziej wytrawnych.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

3 przepisy na kawę na zimno. Tylko tego nam trzeba w upałyŹródło: Adobe Stock
d1w40yr
d1w40yr

Cold brew, czyli kawa zaparzana na zimno

Cold brew to kawa "parzona na zimno", która właściwie robi się sama. Jej podstawowym minusem jest to, że nie możemy się jej napić zawsze, kiedy najdzie nas na nią ochota. Cold brew "zaparza" się przez wiele godzin. Dlaczego piszemy "zaparza się" w cudzysłowie, bo tak naprawdę cold brew się cedzi. Zmieloną kawę zalewamy zimną wodą i czekamy… ok. 10 godzin. Po tym czasie uzyskany napar przelewa się przez filtr i gotowe. Czy to to samo, co klasyczne zaparzenie kawy wrzątkiem i odczekanie, aż wystygnie? Absolutnie nie. Kawa moczona w zimnej wodzie uwalnia zupełnie inny smak i aromat. Jest dużo łagodniejsza w smaku. Pozbawiona goryczki i kwasowości, ale nadal bardzo aromatyczna.

Możesz kupić specjalny zaparzacz do cold brew, ale możesz przygotować ją także w zwykłym zakręcanym słoiku. Wtedy jednak potrzebny będzie dodatkowo filtr papierowy, przez który przelejesz uzyskany napar.

Przepisów na cold brew jest wiele. Smak kawy będzie się zmieniał w zależności od tego, jak długo będzie się ona moczyła. Znaczenia ma również rzecz jasna rodzaj i ilość użytej kawy. My proponujemy taki oto przepis na cold brew:

d1w40yr

jedną czubatą łyżkę średnio zmielonej kawy zalej szklanką wody w temperaturze pokojowej. Zakręć specjalny zaparzacz lub słoik i pozostaw w lodówce na 10-12 godzin. Po tym czasie przelej napar przez papierowy litr (jeśli posiadasz zaparzacz do cold brew, możesz pominąć ten krok). Podawaj z zagęszczonym mlekiem i kostkami lodu.

Cold brew podawaj ze słodkim mlekiem. Unsplash
Cold brew podawaj ze słodkim mlekiem.Źródło: Unsplash, fot: Jennifer Burk

Espresso tonic - hit ostatnich lat

Espresso tonic jeszcze kilka lat temu brzmiało egzotycznie. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych kawowych napojów pitych latem. To nic innego jak espresso z tonikiem. Proporcje jak zwykle należy dobrać pod swoje preferencje. Zacząć można od 30 ml espresso i 150 ml toniku. Składniki wystarczy ze sobą połączyć i dodać kostki lodu. Niektórzy smak i wygląd espresso tonic urozmaicają mrożonymi owocami, świeżą cytryną, czy pomarańczą. Kawowy tonik podajemy w wysokiej szklance. To propozycja dla zwolenników wytrawnej kawy. Dla osłodzenia efektu możesz dodać syrop cukrowy albo tonik zastąpić gazowanym napojem cytrynowym (choć to już będzie zupełnie inny efekt smakowy).

Frappe - klasyka kaw na zimno

Miłośnik mlecznej, słodkiej kawy będzie wniebowzięty, po wypróbowaniu tego przepisu. Bliżej mu do deseru, aniżeli kawy, która ma pobudzić i orzeźwić. Mimo to jej zwolenników nie brakuje. I trudno się dziwić. W upalne popołudnie nic nie smakuje tak dobrze, jak zimne frappe z gałką loda.

d1w40yr

Składniki:

·      Espresso lub 50 ml mocnego naparu

·      3/4 szklanki mleka

·      kilka kostek lodu

·      gałka lodów waniliowych

·      bita śmietana

Sposób przygotowania:

Kawę, mleko i kostki lodu dodaj do shakera lub słoika, zakręć i energicznie wymieszaj, by lód się roztopił. Do wysokiej szklanki włóż lody, zalej je kawą. Na koniec dodaj bitą śmietanę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1w40yr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1w40yr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj