Zdrowe święta. Co i jak jeść w czasie świąt?
Świąteczny czas już za progiem. Niektórzy słyszą nawet dzwonki u sań... Ale zanim przygotujemy się emocjonalnie na ten szczególny czas, warto zastanowić się nie tylko nad szczęśliwymi, ale i zdrowymi świętami. Czy zdrowe święta są możliwe do zrealizowania, biorąc pod uwagę kulinarne zwyczaje Polaków? Czy można zjeść ciastko i mieć ciastko?
Odchudź świąteczny jadłospis
To znaczy nie przygotowuj wszystkiego w nadmiarze. Doskonale wiadomo, ile jedzą domownicy i nasi najbliżsi. Wystarczy zachować takie same wielkości posiłków, jak na co dzień. Dodając margines dla gości.
Zamiast przygotować dużo jedzenia, postaw na jego jakość. Kup produkty o lepszej jakości, które są bardziej wartościowsze i odżywcze.
Wybierając się po świąteczne zakupy, rób je według listy, aby uniknąć nadmiernego kupowania. Gdy mamy za dużo jedzenia, trudno nam będzie z niego zrezygnować, aby się nie zmarnowało.
Podawaj świąteczne dania w małych porcjach. Dzięki temu nikt się nie przeje. Jeden talerz wigilijnego barszczu z uszkami i jedna porcja karpia w galarecie, dwa pierogi z kapustą i dwie łyżki kutii. Bez dokładek!
Zobacz też: Domowa zupa ogórkowa. Przepis Joli Caputy
Obok mięsa i ryb postaw lekkie sałatki. Bez majonezu i ciężkich sosów. Wystarczą świeże sałaty i sos winegret. Będziemy czuli się lekko i nie odczujemy zmęczenia po świątecznej kolacji.
Nie używaj półproduktów, które często mają niezdrowy skład, bo dużo w nich wypełniaczy i wzmacniaczy smaku. Są wygodne i ułatwiają przygotowanie dania, ale nie służą zdrowiu. A samodzielnie wykonane potrawy, poza smakiem, dają satysfakcję. Przygotowane razem z innymi członkami rodziny zbliżają i budują ciepłe relacje. Wspólnie robimy coś dla siebie.
W czasie świąt nie rezygnuj z ruchu. Zaplanuj z bliskimi i gośćmi wspólne spacery, wypad za miasto, wyjście na lodowisko lub podziwianie świątecznych iluminacji. I dopiero po spacerze zaproś wszystkich na świąteczne desery!
Nie przedłużaj świąt do nowego roku
Niech święta trwają trzy dni, a potem zrób sobie i rodzinie odpoczynek od tych wyjątkowych smaków. Oczyszczaj jelita jedząc kasze i warzywa. Na poświąteczne śniadania rób koktajle. Pij napary z imbiru i cytryny, aby wspomóc trawienie i odciążyć układ pokarmowy. Wieczorem zjedz kilka suszonych śliwek, aby poprawić pracę jelit.
Świąteczny slow food
Pamiętaj, aby delektować się tym, co na talerzu i jeść wolno. Niespieszne jedzenie istotnie wpływa na nasze samopoczucie i stan sytości. Świąteczny czas to dobry moment, aby jak najdłużej celebrować wspólne posiłki z bliskimi i przyjaciółmi.
Zadbaj o życzliwość i dobry nastrój
To także korzystnie wpływa na dobre samopoczucie w czasie świąt i poprawia nasz komfort psychiczny. W rezultacie prowadzi do zdrowego świętowania.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl