Trwa ładowanie...

Zastosowanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy to płyn, który każdy ma w domu, ale nie każdy wie jak go używać. Dzięki swoim właściwościom ma szerokie zastosowanie w kuchni i nie tylko.

Zastosowanie octu jabłkowegoŹródło: 123RF
d2jjgmo
d2jjgmo

Ocet jabłkowy – zastosowanie

Ponieważ ocet jabłkowy to produkt powstały na skutek naturalnej fermentacji, jest źródłem bakterii probiotycznych sprzyjających zdrowiu.

Na dobry początek dnia wypij szklankę wody z łyżką octu jabłkowego. Taki napój odkwasi organizm i przyspieszy przemianę materii.

Ocet jabłkowy wspomaga także odchudzanie. Ma pozytywny wpływ na regulację cukru w organizmie i wydzielanie insuliny.

Zobacz także: Ostre jedzenie wspomaga nasze zdrowie:

Spożywanie octu jabłkowego przed posiłkiem ma zarówno skutki długofalowe, jak i doraźne. Między innymi zapobiega niestrawnościom. Dodatkowym atutem będzie także zlikwidowanie zgagi oraz znacząca poprawa nieprzyjemnego oddechu.

d2jjgmo

Sos vinegret z octem jabłkowym

Przygotowując klasyczny sos vinegret, możesz zastąpić sok z cytryny octem jabłkowym. Aby był idealny, wymieszaj jedną część octu z trzema częściami oliwy. Dodaj miód, musztardę dijon i przyprawy.

Sekretem idealnej konsystencji jest dodawanie składników w odpowiedniej kolejności. Najpierw rozetrzyj ocet z miodem i musztardą, dodaj przyprawy, a na samym końcu dodaj oliwę. Taki sos świetnie komponuje się z sałatami i mięsem.

Delikatne liście sałaty polej sosem tuż przed podaniem, ponieważ za sprawą octu soku z cytryny szybko stracą swój urok i oklapną.

d2jjgmo

Ocet jabłkowy może także złagodzić smak zbyt ostrego dania. Wystarczy, że dodasz to potrawy jedną łyżkę, a to wystarczy, aby osłabi pikantny smak.

Jak zrobić ocet jabłkowy w domu?

Do przygotowania domowego octu jabłkowego niezbędne są jabłka, najlepiej kwaśne, woda w temperaturze pokojowej, 5 łyżek cukru, duży słoik, gaza oraz gumka recepturka.

Jabłek nie trzeba obierać ani usuwać z nich gniazd nasiennych. Wystarczy pozbawić je ogonków i pokroić w grubsze plastry. Jabłka ułóż ciasno w słoiku. Wodę wymieszaj z cukrem i zalej nią jabłka. Słoik przykryj gazą i przymocuj ją gumką recepturką. Odstaw ocet w ciemne i ciepłe miejsce na około 3-5 tygodni. Ocet będzie gotowy, kiedy piana, która wytworzy się na wierzchu jabłek – zniknie. To znaczy, że proces fermentacji się skończył.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jjgmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jjgmo
Więcej tematów