Wyrzucasz tę część kukurydzy? Już nigdy tego nie zrobisz
Znamiona kukurydzy, czyli wąsy, które otaczają kolbę, są często przez nas wyrzucane. To błąd, ponieważ znamiona kukurydzy mają szereg korzystnych właściwości. Co ciekawe, ta zapomniana część kukurydzy już od wieków była doceniana w medycynie naturalnej w różnych kulturach .
Znamiona kukurydzy są bogatym źródłem m.in. potasu, a także prowitaminy D i szeregu przeciwutleniaczy. Nic zatem dziwnego, że znamiona kukurydzy są cenione w ziołolecznictwie.
Znamiona kukurydzy od lat są popularne w medycynie naturalnej. Zwolennicy ziołolecznictwa doceniają je ze względu na ich korzystny wpływ m.in. na układ moczowy, obniżanie poziomu cukru, a także łagodzenie bólu mięśni po silnym wysiłku fizycznym. Co więcej, napar ze znamion kukurydzy może pomóc jako środek wyciszający i uspokajający. Świetnie sprawdzi się też w walce z nadciśnieniem.
Gotowy popcorn – co w nim siedzi?
Wąsy kukurydzy - jak je wykorzystać?
Herbata ze znamion kukurydzy świetnie sprawdzi się w codziennej diecie osób dbających o linię nie tylko ze względu na silne właściwości moczopędne, ale także w związku z tym, że są one niskokaloryczne. Co więcej, picie tego wywaru może spowodować uczucie sytości, dzięki czemu unikniemy przekąsek między posiłkami. Ponadto zawarte w znamionach przeciwutleniacze pomagają usuwać toksyny z organizmu.
W ziołolecznictwie, a więc też w naszych własnych kuchniach, znamiona kukurydzy wykorzystuje się do przygotowania odwaru i naparu. Jaka jest między nimi różnica? Przygotowując odwar do składników dodajemy letnią wodą i gotujemy ok. 3 minut, z kolei przyrządzając napar zalewamy wszystko wrzątkiem. Następnie przecedzamy wywar przez sitko i pijemy jeszcze tego samego dnia.