Trwa ładowanie...
abc gotowania

Wielkie grillowanie w Dolinie Charlotty!

Miłośnicy grillowania już mogą szykować się na wielkie święto. W czerwcu w Dolinie Charlotty odbędą się Mistrzostwa Europy BBQ i Mistrzostwa Polski BBQ-Smoker. Zarezerwuj sobie czas między 19 a 21 czerwca.

Share
Wielkie grillowanie w Dolinie Charlotty!
Źródło: 123RF
d1nsso5

Miłośnicy grillowania już mogą szykować się na wielkie święto. W czerwcu w Dolinie Charlotty odbędą się Mistrzostwa Europy BBQ i Mistrzostwa Polski BBQ-Smoker. W programie przewidziano koncerty, konkursy i mnóstwo innych atrakcji. Zarezerwuj sobie czas między 19 a 21 czerwca.

Każdy miłośnik weekendowego grillowania powinien być obecny podczas tegorocznych Mistrzostw Europy i Polski BBQ (barbecue), które będą niepowtarzalną okazją do nauki grillowania poprzez obserwację zawodników startujących w zawodach. Będzie to pokaz wiedzy i umiejętności kulinarnych prezentowany przez 45 międzynarodowych i polskich teamów. Każdy z nich składa się z czterech członków, którzy przygotują konkursowe dania z podanych składników jakimi są: drób, wieprzowina, wołowina, ryba oraz deser i sos BBQ (dwa ostatnie tworzone samodzielnie z produktów własnych). Cała trudność polega na właściwej kombinacji temperatury i dymu, z którymi zmagać się będą zawodnicy pod czujnym okiem jury. Na przygotowanie dań konkursowych każda ekipa ma 1 godzinę.

Różnica pomiędzy grillowaniem a barbecue – specjalnością Amerykanów – jest znacząca. Głównym aspektem jest umieszczenie ognia w grillu oraz czas trwania przygotowania dania. W barbecue bardzo istotną sprawę odgrywa umiejscowienie źródła temperatury, która musi być ściśle określona i kontrolowana. Czas obróbki cieplnej jest długi lecz efekt końcowy jest od razu wyczuwalny w postaci rozpływającego się w ustach mięsa przesiąkniętego aromatycznym dymem. Grillowanie natomiast jest szybszą formą przyrządzania dań na „dużym ogniu”.

d1nsso5

Mistrzostwa Europy to impreza cykliczna odbywająca się raz na dwa lata w państwach zrzeszonych w WBQA, czyli Światowym Stowarzyszeniu BBQ. Ma ona na celu promowanie najnowszych trendów barbecue. Organizacja skupia obecnie 20 państw europejskich, a z 60 jest w kontakcie. Ostatnie Mistrzostwa Europy odbyły się w 2012 roku w Belgii (Torhout). W mistrzostwach brały udział 54 zespoły. Impreza zgromadziła ok. 200 tys. widzów.

Mistrzostwa Polski BBQ – Smoker odbywają się raz do roku na takich samych zasadach jak Mistrzostwa Europy. Przez ostatnie dwa lata organizowane były w Żninie pod patronatem WBQA. W 2013 roku startowało 8 zespołów, a zwycięzcą została drużyna z Warszawy „Polish BBQ Team”, który zaprezentuje się podczas Mistrzostw Europy w Dolinie Charlotty w czerwcu 2014 roku. Impreza w Żninie zgromadziła 15 tys. widzów.

Podczas wydarzenia odbywać się będą koncerty licznych zespołów oraz konkursy dla publiczności. Jeden z nich to konkurs „Kusiciela”. Pięć polskich teamów przygotuje dania, które ocenią widzowie oddając głos w postaci żetonu dla wybranej drużyny. To niepowtarzalna okazja, aby wczuć się w rolę sędziego. Pod koniec imprezy wyłoniona zostanie ekipa z największą liczbą zdobytych żetonów.

Pierwszego dnia wszystkie teamy zaprezentują się na paradzie mającej miejsce w Ustce, podczas której wraz z flagami kraju i swoimi fanami przemaszerują ulicami nadmorskiego kurortu.

d1nsso5

Kolejne dni obfitować będą w liczne rozrywki na terenie Doliny Charlotty. Koncerty, konkursy, skoki na MegaBag to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatora.

Podczas trzydniowej imprezy z przyjemnością zapraszamy na koncerty polskich oraz zagranicznych gwiazd, które gościć będziemy już wkrótce w Amfiteatrze Doliny Charlotty. Niezapomnianych doznań muzycznych dostarczą nam występy Eweliny Lisowskiej i Patrycji Markowskiej, natomiast w podróż o międzynarodowym brzmieniu zabiorą Państwa gwiazdy o światowym formacie – Sandra oraz Jennifer Rush.

Plan imprezy Mistrzostw Europy i Polski BBQ (19-21.06.2014):

Czwartek 19 czerwca 2014 r.

 1. Rejestracja teamów Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, przydział i budowa stanowisk konkursowych
 2. Odprawa kapitanów drużyn konkursowych i losowanie drużyn do konkursu „Kusiciela”
 3. Pobranie towaru do zawodów i konkursów „Kusiciela”
 4. Parada w Ustce
 5. Wspólna kolacja dla teamów i gości

Piątek 20 czerwca 2014 r.

 1. Konkurs „Kusiciela”
 2. Szkolenie, odprawa i przysięga Jury MP i ME
 3. Szkolenie z technik BBQ dla teamów
 4. 20.00 – występ artystki Eweliny Lisowskiej
 5. 22.00 – gwiazda wieczoru – Sandra

Sobota 21czerwca 2014 r.

 1. Danie narodowe
 2. Danie nr 1 – ryba
 3. Danie nr 2 – kurczak
 4. Danie nr 3 – żeberka wieprzowe
 5. Danie nr 4 – wieprzowina
 6. Danie nr 5 – wołowina
 7. Deser
 8. Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród oraz zamknięcie imprezy
 9. 20.00 – występ artystki Patrycji Markowskiej
 10. 22.00 – gwiazda wieczoru – Jennifer Rush

Szczegółowe informacje: www.bbqcharlotta.pl oraz pod adresem: bbq2014@charotta.pl Telefon kontaktowy: (059) 847 43 49 Bilety na koncerty: www.ticketpro.pl DOLINA CHARLOTTY www.dolinacharlotty.pl

d1nsso5

Podziel się opinią

Share
d1nsso5
d1nsso5
Więcej tematów