Sprzątanie może być przyjemne
Czysty piekarnik zachęca do podejmowania kulinarnych wyzwań. Niestety, utrzymanie go w czystości często bywa uciążliwe, szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy eksploatujemy te urządzenia do granic wytrzymałości – suszymy grzyby, pieczemy dynie i tarty z jabłkami. W tak gorącym dla naszego piekarnika okresie warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak w łatwy sposób pozbyć się zanieczyszczeń z jego wnętrza.
Na sprzątanie jest kilka sposobów. Możemy tradycyjnie używać środków do czyszczenia i za pomocą siły mięśni własnoręcznie wyczyścić zabrudzenia. Najtrudniej pozbyć się tłustych plam, które są odporne nawet na najsilniejsze proszki czy płyny – wtedy jedynym sposobem wydaje się porządne szorowanie. Nie zapominajmy o tym, że powinniśmy zadbać nie tylko o wnętrze urządzenia, ale także drabinki na bokach oraz blachy. Nic więc dziwnego, że na myśl o myciu piekarnika wiele osób oblewa zimny pot. Dlatego, warto poznać możliwości jakie oferuje nam nowoczesna technologia, dzięki której czyszczenie piekarnika jest szybkie i wygodne. Obecnie, urządzenia wyposażone są w specjalne systemy czyszczące. Dzięki nim sprzątanie nie jest przykrym obowiązkiem, a wręcz przyjemnością.
Jednym z najbardziej efektywnych i nowoczesnych systemów czyszczących dla piekarników jest system Self cleaning: czyszczenie pyrolityczne zastosowany np. w modelu Amica EB954BA+IN PYROLIZA. Na czym polega? Jest to technologia automatycznego czyszczenia, która powoduje, że piekarnik rozgrzewa się do blisko 500°C. W tej temperaturze wszelkie zabrudzenia, resztki jedzenia czy tłuszcz zamieniają się w popiół. Po pyrolitycznej „kuracji” wnętrze piekarnika wystarczy przetrzeć ściereczką, by otrzymać idealnie czystą przestrzeń.
Dodatkową zaletą jest katalizator, który sprawia, że w trakcie trwania czyszczenia pyrolitycznego piekarnik uwalnia mniej dymu i przykrych zapachów. Podczas czyszczenia drzwi piekarnika zostają zablokowane – ponownie możemy je otworzyć dopiero 20 minut po zakończeniu cyklu. To bardzo bezpieczne i wygodne, ale również tanie rozwiązanie! Koszt jednego cyklu to około 2 zł. Warto też dodać, że nie potrzebujemy do niego żadnych środków chemicznych, a cała praca ogranicza się to przetarcia popiołu wilgotną szmatką.
A co ze wspomnianymi drabinkami po bokach? W piekarniku Amica można je łatwo zdemontować i umyć – nawet w zmywarce. Równie wygodnie możemy wyczyścić drzwi i szybę. Dzięki specjalnym zatrzaskom ich demontaż jest łatwy i zajmuje zaledwie chwilę. Dzięki temu bez problemu dotrzemy do zabrudzeń nawet na krawędziach i w narożnikach.
Łatwość utrzymania czystości powinna być priorytetowym wyznacznikiem w poszukiwaniach idealnego piekarnika. Podejmując decyzję o zakupie warto sprawdzić, czy urządzenie posiada funkcję automatycznego czyszczenia. Jeszcze sobie za to podziękujemy!