Trwa ładowanie...

Smalec z fasoli – nie tylko dla wegan

Choć pajda chleba ze smalcem wieprzowym wciąż cieszy się wielkim powodzeniem na weselach i festynach, coraz częściej szukamy alternatywy dla tego wyklinanego przez dietetyków przysmaku. Jednym z najciekawszych zamienników jest smarowidło przygotowane na bazie fasoli.

Smalec z fasoli – nie tylko dla weganŹródło: 123RF
d4ie2wf
d4ie2wf

"Smalec przesmażony z jabłkiem i cebulą podany w charakterze przystawki do ciężkiego, razowego chleba znika ze stołu jako pierwszy i to bez względu na wysokość sfer, jakie się przy nim zebrały" – przekonuje w jednym z felietonów Magda Gessler.

Jednak nie zmienia to faktu, że smarowidło wytapiane ze słoniny wieprzowej, od wieków goszczące na polskich stołach, w ostatnich latach nie ma zbyt dobrej prasy. Wynika to przede wszystkim z wysokiej kaloryczności przysmaku, który dostarcza też solidnej dawki nasyconych kwasów tłuszczowych, zwiększających ryzyko nadwagi, otyłości, miażdżycy czy nowotworów, m.in.: jelita grubego i prostaty.

Z oczywistych względów po smalec wieprzowy nie sięgają także wegetarianie czy weganie, choć często miło go wspominają. "Mimo upływu wielu lat pamiętam ciągle zapach, jaki roznosił się w moim domu, kiedy tato kilka razy do roku zabierał się za przygotowanie domowego smalcu" – pisze Marta Dymek, autorka popularnego bloga Jadłonomia.

Nic dziwnego, że pojawia się wiele pomysłów na roślinne smarowidła przypominające specjał z tłuszczu wieprzowego. Najlepiej udaje się to chyba smalcowi z fasoli.

d4ie2wf

Zalety fasoli

Bazą tego przysmaku jest oczywiście biała fasola. To produkt o imponujących właściwościach odżywczych, stanowiący przede wszystkim skarbnicę łatwo przyswajalnego białka, którego dostarcza więcej niż mięso. Charakteryzuje się też bardzo korzystnym profilem aminokwasów, które m.in. zmniejszają wydzielanie soków żołądkowych (korzystne przy nadkwasocie czy refluksie żołądkowo-przełykowym) i wykazują działanie zasadotwórcze (pomagają utrzymać równowagę gospodarki kwasowo-zasadowej).

Fasola jest bardzo bogatym źródłem węglowodanów (przede wszystkim lekkostrawnej skrobi oraz rozpuszczalnych frakcji błonnika pokarmowego, który reguluje procesy trawienia i wspomaga walkę z wysokim poziomem "złego" cholesterolu LDL), nienasyconych kwasów tłuszczowych wzmacniających odporność organizmu oraz cennych składników mineralnych (cynku, selenu, żelaza, potasu, wapnia i fosforu).

Popularna roślina strączkowa kryje w sobie także dużo witamin z grupy B, zwłaszcza B1 (odpowiada za właściwą pracę mięśni i systemu nerwowego), B3 (jest składnikiem wielu enzymów uczestniczących w przemianach cukrów i tłuszczów) oraz B9, czyli kwasu foliowego, szczególnie potrzebnego kobietom spodziewającym się dziecka, pomagającego zapobiegać wadom rozwojowym płodu.

Jak zrobić smalec z fasoli

Przyrządzenie smalcu z fasoli nie jest trudniejsze niż przygotowanie tradycyjnego smarowidła ze słoniny wieprzowej. Potrzebujemy puszki fasoli, ewentualnie około pół kilograma samodzielnie ugotowanej fasoli, co jednak wymaga trochę czasu, gdyż trzeba ją wcześniej moczyć całą noc w zimnej wodzie (trzy szklanki wody na szklankę fasoli), następnie przepłukać i gotować 2-3 godziny w lekko osolonej wodzie, aż do miękkości.

d4ie2wf

Na patelni z olejem podprażamy przez 8-10 minut cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Na niewielkim ogniu, ponieważ powinna nabrać ładnego bursztynowego koloru, a zbyt intensywnie smażona stanie się ciemna i gorzka.

Pod koniec dokładamy "dodatki fakultatywne", których wybór zależy od naszych upodobań smakowych. Mogą być to np.: jabłko starte na tarce o grubych oczkach, 1-2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę, posiekane suszone pomidory lub suszone śliwki czy pokrojone w drobną kostkę wędzone tofu. Doprawiamy aromatycznymi ziołami: majerankiem, cząbrem czy estragonem.

Fasolę z puszki lub garnka odcedzamy, przekładamy do dużej miski, dodajemy zawartość patelni, dokładnie mieszamy i rozgniatamy (można do tego wykorzystać widelec lub praskę do ziemniaków). Jeśli chcemy uzyskać bardziej gładką konsystencję, użyjmy blendera. Gdy masa jest zbyt sucha, warto dolać trochę zalewy z fasoli. Podczas mieszania doprawiamy specjał solą i pieprzem, charakteru potrawie doda też kilka kropli sosu sojowego.

Smalec z fasoli najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce, oczywiście na grubej kromce chleba, z ogórkiem kiszonym.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ie2wf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ie2wf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj