ycipk-2bo2l9

Praliny – małe cudeńka, które pokochał świat

Kiedy nie mamy pomysłu na prezent, najczęściej wybieramy bombonierkę z pralinkami. Te małe, słodkie cudeńka podbiły cały deserowy świat i nadają się dla każdego łasucha.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie masz pomysłu na prezent? Kup pralinki
Nie masz pomysłu na prezent? Kup pralinki (Shutterstock.com)
ycipk-2bo2l9

Praliny – jak powstały?

Historia pralinek zaczyna się we Francji oraz w Belgii. Francuskie pralinki utożsamiane są z Clémentem Lassagne, kucharzem Ludwika XIV, który sformułował własną recepturę na cześć hrabiego Plessis-Praslin (stąd nazwa "pralinki"). Mawia się, że inspiracją do stworzenia tego przysmaku były dzieci, które wykradały migdały w cukrze i karmelizowały je nad świecami, tworząc słodycze o ciekawym smaku. Uważa się też, że o powstaniu pralin zadecydował przypadek – ponoć uczeń Lassagne'a przewrócił pojemnik z migdałami, które wpadły do płynnego karmelu.

ycipk-2bo2l9

Belgijska wersja wygląda nieco inaczej. Inspiracją do powstania pralinek były lekarstwa oblewane czekoladą, która miała poprawić ich niezbyt przyjemny smak. Jean Neuhaus – wnuk aptekarza, który wpadł na ten pomysł – zauważył, że w czekoladzie można zatopić nie tylko gorzkie pigułki, ale też słodkie kremy, np. orzechowe, waniliowe. W ten sposób powstały nadziewane czekoladki, które podbiły serca belgijskiej arystokracji i z biegiem czasu stały się znakiem rozpoznawczym tego kraju.

Praliny – jakie smaki?

ycipk-2bo2l9

Współczesne pralinki zachwycają bogactwem smaków i form. W środku może znajdować się zarówno słodki krem z waniliowy, orzechowy, karmelowy, marcepanowy, kokosowy itp., jak i mus nasączony alkoholem czy mus owocowy z lekką, cierpką nutką. W pralinkach znajdziemy też tradycyjne orzechy i migdały, płatki kokosowe czy kawałki śliwek, wiśni, malin itp.

Prócz smaku liczy się też kształt. Tradycyjne czekoladki zazwyczaj są okrągłe, owalne lub kwadratowe, ale niektóre mogą przypominać muffinki, serduszka, tartaletki, a nawet zwierzaki czy pojazdy. Niektóre będą bardzo dobrym wyborem na prezent, dla dorosłego i dla dziecka.

ycipk-2bo2l9
ycipk-2bo2l9
ycipk-2bo2l9
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2bo2l9