Pierniki
Pierniki kojarzą nam się głównie z okresem bożonarodzeniowym. Wtedy aromatyczny zapach tego ciasta można wyczuć w niemal każdym polskim domu. Tradycja wypiekania pierników jest bardzo długa i ciekawa.
Pierniki na polskich stołach królują już od dawna. Początkowo były nazywane "miodownikami". W XIII i XIV wieku nie było to nic innego jak ciasto chlebowe wypiekane na bazie mąki oraz miodu. Z czasem na Stary Kontynent zaczęto sprowadzać egzotyczne przyprawy. Przepis na piernik sukcesywnie stawał się coraz bardziej skomplikowany, a ciasto piernikowe zaczęło inspirować piekarzy i cukierników. Starodawna receptura była wzbogacana, a na terenie Polski zaczęli pojawiać się fachowcy, którzy byli mistrzami w wypiekaniu jedynie pierników.
Piernik – charakterystyka ciasta
Piernik to twarde ciasto, które zazwyczaj ma kolor ciemnobrązowy. Wytwarzany jest z mieszaniny mąki żytniej i pszennej, mleka, jajek, karmelizowanego cukru oraz miodu. Cechą charakterystyczną tego ciasta jest jego niepowtarzalny aromat, który uzyskuje się poprzez dodanie licznych przypraw. Zazwyczaj jest to cynamon i imbir, ale w wielu recepturach wspomina się również o goździkach, gałce muszkatołowej, anyżu, lawendzie czy kardamonie. Po przygotowaniu i zarobieniu ciasta najczęściej zostawia się je w chłodnym miejscu, by mogło sfermentować.
Pierniki bożonarodzeniowe
Pierniki zdecydowanie królują na naszych stołach w okresie bożonarodzeniowym. Wtedy to aromatyczne ciasto występuje zwykle pod postacią mniejszych lub większych ciasteczek. Najczęściej przybierają one kształt świątecznych symboli: św. Mikołaja, renifera czy choinki. W niektórych domach wypiekanie takich pierniczków jest już częścią tradycji. Wtedy szczęśliwe są szczególnie dzieci, które pomagają w formowaniu ciasteczek oraz ich zdobieniu.
Toruńskie Pierniki
Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał też o Toruńskich Piernikach. Najbardziej kultowe są oczywiście Katarzynki, które są znane ze względu na ich charakterystyczny kształt. Niemniej rozpoznawalne są też pierniki glazurowane (często w kształcie serca) oraz pierniki figuralne. Toruński Piernik mają w sobie nadzienie (chociaż nie jest to obowiązkowe), a czasami oblewa się je również czekoladą.