Trwa ładowanie...

Olej pieprzowy – co to jest i jak go wykorzystać?

Poszerza się gama olejów spożywczych, które można i warto wykorzystać w kuchni. W delikatesach i sklepach ze zdrową żywnością pojawił się olej pieprzowy. Jego niepowtarzalny aromat docenią zwłaszcza miłośnicy intensywnych smaków.

Olej pieprzowy – co to jest i jak go wykorzystać?Źródło: 123RF
d3ehoy6
d3ehoy6

Olejek pieprzowy (Piper nigrum) to pozyskiwany z owoców pieprzu czarnego naturalny olejek eteryczny mający zastosowanie m.in. w leczeniu reumatyzmu, niestrawności, bólach mięśniowych, problemów z krążeniem krwi, a nawet w depresji.

Medycyna naturalna z jego dobrodziejstw korzysta od niepamiętnych czasów. Nic w tym dziwnego, skoro pieprz czarny to roślina o udowodnionych prozdrowotnych właściwościach. Korzystnie wpływa na trawienie i reguluje pracę przewodu pokarmowego, pomaga pozbyć się niechcianych kilogramów (np. poprzez szybsze spalanie tkanki tłuszczowej), przeciwdziała zaparciom oraz wzdęciom, podnosi odporność, sprzyja koncentracji, może chronić przed nowotworami.

Różne kolory pieprzu

Popularny pieprz to przyprawa uzyskiwana z owoców pieprzu czarnego. Powstaje z niedojrzałych owoców, które suszy się i poddaje fermentacji. W zależności do sposobu otrzymywania przyprawy można uzyskać również pieprz biały (który powstaje z dojrzałych owoców) czy pieprz zielony (niedojrzałe, czyli zielone nasiona marynowane są w kwasie octowym bądź mlekowym lub konserwowane solanką).

Zobacz też: Dobroczynne właściwości czarnego pieprzu

Warto wymienić jeszcze pieprz różowy, który – co ciekawe – pochodzi z drzewa pieprzowego, które nie jest botanicznie spokrewnione z pieprzem. Oprócz tego występuje też pieprz czerwony (pieprz peruwiański).

d3ehoy6

Pieprz to obok soli prawdopodobnie najpopularniejsza przyprawa na świecie. Jego miłośnicy powinni zwrócić uwagę na spożywczy olej pieprzowy. Tak naprawdę nie jest to żaden nowy olej, a mieszanka odpowiednio dobranych składników. Na olej pieprzowy składają się olej rzepakowy i przyprawy, wśród których znajdują się: pieprz czarny, biały oraz różowy. Skład oleju pieprzowego to również: kolendra, gorczyca biała, sól, czosnek, cebula, a całość dla równowagi uzupełniona jest o skórkę cytrynową oraz kwas cytrynowy.

Tak przygotowana mieszanka tworzy produkt naturalny wysokiej jakości, który można pomysłowo zastosować w kuchni. Ze względu na unikatowy, charakterystyczny, intensywny smak olej pieprzowy stanowi bardzo dobry dodatek do mięs, w tym również do dziczyzny, ryb oraz warzyw (duszonych, grillowanych). Stworzy nietypowy dressing sałatkowy. Olejem pieprzowym można skropić zupę (zwłaszcza w formie kremu) albo kromkę chrupiącego chleba, szczególnie jeśli pieczywem zbieramy z talerza resztki dania.

Nie obawiać się ostrości

Smak oleju pieprzowego zadowoli wszystkich miłośników tej aromatycznej przyprawy. Ci, którzy obawiają się zbyt ostrego, palącego smaku, powinni zacząć od niewielkiej ilości oleju. Intensywności pieprzu nie należy się jednak obawiać. Pisze o tym Jadwiga Górnicka w książce "Apteka natury": "Warto odnieść się do poglądu o rzekomej szkodliwości ostrych przypraw. Pogląd ten jest bowiem nie tylko przestarzały, nie tylko błędny, ale dla ludzkiego żołądka wprost zabójczy. Gdyby np. pieprz, przyprawa naprawdę ostra, był szkodliwy, gdyby nie był przyprawą zdrową – Turcy wymieraliby na jakąś narodową chorobę pieprzową, ich kuchnia bowiem jest wybitnie pieprzna. (…) Gdyby pieprz był choćby w najmniejszym stopniu szkodliwy, wówczas w którymś państwie zostałyby wprowadzone ograniczenia w sprzedaży tej trucizny, a przecież od wieków na całym świecie pieprz jest dostępny bez recept nawet dla dzieci".

Jadwiga Górnicka zwraca uwagę, że ostrość pieprzu odczuwamy tylko w ustach (po przełyk), jednak dalej przewód trawienny jest tak zbudowany, że wszystko odbiera inaczej i nie odczuwa pieprznego smaku. Dlatego żołądek dobrze przyjmuje wszystkie przyprawy trawienne, a potraw przyprawionych pieprzem nawet pochłonie więcej i lepiej je strawi, natomiast w dalszej drodze potrawa nie będzie przyczyną przykrych sensacji żołądkowych.

d3ehoy6

Po olej pieprzowy spożywczy warto sięgnąć zatem nie tylko ze względu na jego smak, ale również walory prozdrowotne. Pod tym względem olej pieprzowy będzie doskonałym uzupełnieniem dań ciężkostrawnych, zawiesistych sosów, tłustych mięs itp. Stworzy unikatowy aromat i odciąży żołądek. Pamiętajmy, że przyprawianie dla zdrowia jest wręcz nieodzowne!

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ehoy6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ehoy6
Więcej tematów