Trwa ładowanie...

Menu na sylwestra. Co zjeść, by zapewnić sobie dobrą wróżbę na kolejny rok?

Sylwestrowych wróżb, które mają nam zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku jest bardzo wiele. Przesąd mówi, że tej nocy należy założyć nowiutką bieliznę. Powinniśmy także zadbać o swój wygląd. Dzięki temu będziemy mieli powodzenie w miłości. Inny zwyczaj każe patrzeć uważnie na bąbelki szampana, którego pijemy o północy. Duże i nieregularne zwiastują wiele przemian, romansów i wypadków w życiu. Drobne, unoszące się równo, wróżą zdrowie i równowagę w życiu.

Menu na sylwestra. Co zjeść, by zapewnić sobie dobrą wróżbę na kolejny rok?Źródło: 123RF
d2agdgb
d2agdgb

Aby pomóc szczęściu i zapewnić sobie pomyślność w kolejnym roku, możemy też przygotować odpowiednie menu na sylwestrową noc. Choć w polskiej tradycji nie ma jakiś specjalnych wymagań odnośnie sylwestrowego jadłospisu, możemy tak skomponować nasze potrawy, by przynajmniej w teorii i marzeniach, poprawić szanse na lepsze życie w przyszłości.

Wiele osób może się zdziwić, ale najważniejszym produktem, który może nam zapewnić szczęście, pomyślność i dostatek jest… kapusta. Tak sądzą przynajmniej Niemcy, przygotowując na sylwestrową noc potrawy z tego zdrowego warzywa. Kapusta jest symbolem powodzenia także w Holandii i Belgii. W tych krajach jednak trzeba ją połączyć z wieprzowiną, bo rodzaj mięsa to gwarancja dużych pieniędzy.

Hiszpanie, Portugalczycy i mieszkańcy krajów, które były niegdyś ich koloniami, za najlepszą wróżbę uważają podanie pieczonego prosiaka. Sylwester na Półwyspie Iberyjskim nie może się także obyć bez winogron. O północy Hiszpanie zjadają dwanaście winogron, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzących miesiącach.

Zobacz też: Tapas - sylwestrowe przekąski w hiszpańskim stylu

Szczęście przyniosą nam także ryby i owoce morza. Takie przynajmniej jest zdanie Japończyków. W ostatni dzień roku podają oni na kolację potrawy z węgorza, krewetek, ośmiornic, suszonych sardynek oraz ikrę ze śledzia. Rybie jajeczka symbolizują płodność, krewetki długowieczność, a sardynki i inne ryby dostatek.
Trudno też wyobrazić sobie sylwestrową imprezę bez słodyczy. Mieszkańcy Austrii wierzą, że szczęście przyniesie im świnka z marcepanu. Grecy natomiast przygotowują drożdżowe ciasto, w którym ukrywają monetę. Znalazcy w nadchodzącym roku los ma ponoć wyjątkowo sprzyjać.

d2agdgb

Dostatek na cały nowy rok ma też zapewnić bogato zastawiony stół. Jednak nie tylko mnogość jadła i napitków ma przynieść szczęście świętującym. Fortuna uśmiechnie się do tych, którzy pięknie przystroją stół i ustawią na nim okrągłe naczynia. Ich kształt symbolizuje bowiem zamknięty cykl. W tym samym miejscu, w którym coś się kończy, coś innego się zaczyna - jak w kalendarzu. Do zamknięcia magicznego kręgu przez lata podchodzono bardzo poważnie, stąd w sylwestra nie mogło też zabraknąć okrągłych wypieków – ciasteczek, pączków, babeczek.

Dobrą wróżbą jest także zjadanie produktów przypominających monety. Węgrzy i Włosi podobieństwa do monet dopatrują się w fasoli. Pieniądze w nowym roku powinna nam też przynieść soczewica. Włosi podają ją w Nowy Rok z wieprzową kiełbasą - by być pewnym szczęścia i pomyślności po sylwestrze.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2agdgb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2agdgb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj