Masło z orzechów laskowych – pyszne i zdrowe
Świetnie sprawdzi się na zwykłej kanapce, ale również jako nadzienie do ciasta. Wzbogaci smak owsianki i mlecznego koktajlu. Może być ciekawym urozmaiceniem sosu do… makaronu. Masło z orzechów laskowych kryje także cenne wartości odżywcze. Lepiej je kupić czy zrobić samodzielnie?
Masło orzechowe kojarzy nam się zwykle z pastą wytwarzaną na bazie orzeszków ziemnych, którą już 3 tysiące lat temu zajadali się Inkowie i Aztekowie, czyli rdzenni mieszkańcy Ameryki. Jednak za twórcę przysmaku przypominającego współczesne produkty tego typu uchodzi John Harvey Kellogg. Amerykański lekarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku opatentował metodę wyrabiania masła z fistaszków, które zrewolucjonizowało żywieniowe zwyczaje mieszkańców Stanów Zjednoczonych, jedzących do tej pory na śniadanie głównie jajka i mięso.
W ostatnich dziesięcioleciach masło orzechowe zyskało ogromną popularność na całym świecie. Z czasem zaczęły powstawać liczne modyfikacje specjału. Jedną z ciekawszych jest zastąpienie fistaszków orzechami laskowymi, czyli owocami rozłożystego krzewu zwanego leszczyną, dość powszechnego w strefie klimatu umiarkowanego – w Polsce najczęściej spotyka się leszczynę pospolitą.
To produkt ceniony od najdawniejszych czasów, leszczynę uprawiano już w starożytnej Grecji czy Persji, w średniowieczu zwyczaj spożywania orzechów laskowych rozprzestrzenił się najpierw we Francji, Anglii i Niemczech, a w miarę upływu czasu – w całej Europie. Po ich uprażeniu i zmieleniu, aż do osiągnięcia gładkiej konsystencji, uzyskuje się pyszny oraz bardzo wartościowy dla zdrowia krem, który cieszy się coraz większym uznaniem konsumentów, także w Polsce.
Zobacz też: Cytrynowy kurczak pieczony w całości
Orzechy laskowe – wartości odżywcze
Bazą tego specjału są orzechy laskowe, nieprzypadkowo uchodzące za jedne z najbardziej wartościowych bakalii. Blisko 60 proc. ich składu stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim oleinowy, który m.in. pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, obniża poziom "złego" cholesterolu LDL, uczestniczy w procesach tworzenia i regeneracji komórek, a także działa przeciwnowotworowo. Te cenne związki wspierają również pracę mózgu oraz całego układu nerwowego, wspomagają wzrok, przeciwdziałają nowotworom czy alergiom i zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, dzięki czemu pomagają w walce z otyłością.
Orzechy laskowe wyróżnia też wysokie stężenie witaminy E, silnego antyoksydantu neutralizującego wolne rodniki, w efekcie spowalniającego procesy starzenia i powstrzymującego rozwój wielu chorób cywilizacyjnych (m.in. miażdżycy, cukrzycy, zawału, udaru).
Owoce leszczyny są bogatym źródłem witamin z grupy B (tiaminy, niacyny, ryboflawiny, kwasu foliowego), które wspierają układ nerwowy i metabolizm energetyczny, korzystnie wpływają na stan skóry, włosów, paznokci. Niacyna pomaga utrzymać odpowiednią kondycję mięśni i regeneruje je po wzmożonym wysiłku, dlatego masło z orzechów laskowych często gości w diecie osób intensywnie trenujących.
Dzięki duże zawartości potasu pomaga również utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Dostarcza też wiele innych wartościowych składników mineralnych, zwłaszcza fosforu i magnezu.
Masło z orzechów laskowych – kupić czy zrobić?
Masło z orzechów laskowych coraz łatwiej kupić w polskich sklepach, zwłaszcza internetowych. Wcześniej warto jednak przeczytać jego skład, który tak naprawdę powinien ograniczać się wyłącznie do prażonych orzechów, ewentualnie szczypty soli. Jeśli dodatków jest więcej, lepiej zrezygnować z zakupu.
Pamiętajmy, że pyszne masło orzechowe bez większego problemu przygotujemy samodzielnie. Dwie szklanki orzechów laskowych wystarczy wyspać na blaszkę do pieczenia i wstawić na około 10 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Co pewien czas warto je przemieszać, by się za bardzo nie przypiekły – powinny być złote, a nie ciemnobrązowe, w przeciwnym razie staną się gorzkie.
Gdy orzechy ostygną, przekładamy je do blendera o dużej mocy i mielimy, dolewając trochę oleju roślinnego (np. słonecznikowego lub orzechowego), aż do czasu, gdy masa nabierze pożądanej, aksamitnej konsystencji. Zwykle musi to trochę potrwać. Pod koniec, w zależności od naszych upodobań smakowych, możemy dodać szczyptę soli oraz łyżeczkę miodu lub syropu klonowego.
Masło przekładamy do słoika i wstawiamy do lodówki na 2-3 dni. Specjał zachowuje świeżość nawet trzy miesiące, co jest zasługą naturalnie wytrącającego się oleju. Z jego powodu przed spożyciem krem warto wymieszać.
Pomysły na wykorzystanie masła z orzechów laskowych
Masło z orzechów laskowych można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się podczas śniadania, szczególnie, gdy potrzebujemy solidnego "zastrzyku" energii. Orzechowy krem warto wówczas dodać do owsianki czy jaglanki, można go podać z omletem albo naleśnikiem, ewentualnie zmiksować z bananem i jogurtem, by otrzymać pyszny koktajl.
Masło orzechowy to pyszny dodatek do kanapki, np. z dżemem. W duecie z mlekiem kokosowym i przyprawami stworzy pyszny sos do makaronu. Przyda się też podczas przygotowania rozmaitych wypieków, jako krem do ciasteczek i muffinek czy nadzienie tortu.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl