Łopatka, golonka, schab… Rodzaje mięsa wieprzowego – czym się różnią?
Jaki rodzaj mięsa najbardziej nada się na schabowe, a jaki na mielone? Która część będzie delikatna i krucha, a która świetnie sprawdzi się na grillu? Sprawdź, czym różnią się między sobą różne rodzaje mięsa wieprzowego. Dowiedz się, jak je wybierać, aby kupować najsmaczniejsze i najzdrowsze mięso.
Zalety mięsa wieprzowego
Wieprzowina charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną, co oznacza, że dostarcza nam dużo kalorii. Zawiera też sporo białka (nawet ok. 20 g w 100 g mięsa), żelaza, potasu, cynku, fosforu, wapnia, sodu i magnezu, a także witamin, m.in. B6, B12 i innych z grupy B, E (tzw. „witaminy młodości”), PP, D.
Jej niewątpliwą zaletą jest również uniwersalność, a nade wszystko – bogaty smak. Z mięsa wieprzowego wytwarza się wiele różnych rodzajów pysznych wędlin, ale równie często spożywa się je po obróbce cieplnej, w formie np. gulaszu, kotletów, pieczeni. Dobrej jakości wieprzowinę poznamy m.in. po kolorze – powinna być różowa (im ciemniejszy odcień różu, tym lepsza jakość wieprzowiny), o białych (nie żółtych) żyłkach tłuszczu.
Rodzaje mięsa wieprzowego
Mięso wieprzowe jest bardzo popularne w polskiej kuchni, a to za sprawą swojej wszechstronności, smaku i łatwości przyrządzania. Różne rodzaje mięsa wieprzowego różnią się między sobą m.in. zawartością tłuszczu, który co prawda jest wysokokaloryczny, ale i jest znakomitym nośnikiem smaku.
• Szynka wieprzowa
Szynka to górna część tylnej nogi tuszy (czyli już wypatroszonego korpusu). Można ją peklować, a później gotować lub wędzić i w ten sposób zyskać jedną z najsmaczniejszych polskich wędlin. Można ją również przyrządzać na ciepło. Chude mięso z szynki znakomicie się nada do przyrządzenia np. pieczeni, roladek, bitek, gulaszu. To pyszne, delikatne i zdrowe mięso (zawiera niewiele tłuszczu), które można bez obaw spożywać na co dzień.
• Schab wieprzowy
Schab to najdłuższy mięsień grzbietu, a dokładniej odcinka piersiowo-lędźwiowego. Zazwyczaj mięso jest dość kruche i niezbyt tłuste. Schab jest również w czołówce mięs, po które najchętniej sięgają Polacy. Chociaż na naszych stołach goszczą niekiedy schabowe bitki, zrazy czy pieczony schab na zimno, to sztandarową potrawą rodzimych gospodyń jest bezsprzecznie kotlet schabowy, czyli kawałek schabu usmażony w panierce z bułki tartej. Świetnie smakuje, gdy przyprawimy go jedynie solą i pieprzem, doskonale komponuje się też z owocami, np. brzoskwinią.
• Łopatka wieprzowa
Łopatka to górna część przedniej kończyny, mięso delikatne i pokryte tkanką tłuszczową. Najczęściej przyrządza się ją poprzez długotrwałe pieczenie lub duszenie, nadaje się też świetnie do mielenia, a najchętniej kupujemy ją na gulasz. Pasują do niej bardziej wyraziste przyprawy.
• Boczek wieprzowy
Boczek to rodzaj mięsa, który ma sporo tłuszczu, ale za to zachwyca fenomenalnym smakiem. Nadaje charakteru wielu potrawom, pasuje jako dodatek do włoskich past, robi świetną robotę również w zupach (np. żurku, kapuśniaku, grochówce) i znakomicie współgra z innymi rodzajami mięsa, np. w zrazach czy burgerach.
• Karkówka wieprzowa
Popularna szczególnie w cieplejszych miesiącach karkówka to mięso pochodzące z obszaru karkowego. Jest bardzo ceniona za swój smak i miękkość. Znakomicie komponuje się m.in. z musztardą. Jest pyszna, gdy przyrządzimy ją w piekarniku, ale przede wszystkim stanowi niemal nieodłączny element menu dań z grilla. Podaje się ją w formie steków i kotletów.
• Żeberka wieprzowe
Żeberka to również jedno z popularniejszych rodzajów wieprzowiny. Choć w polskiej kuchni nie jada się ich raczej na co dzień, to są wysoko cenione za swój smak i miękkość. Najczęściej podaje się je pieczone, rewelacyjnie smakują z miodem lub sosem barbeque i fasolką.
• Polędwiczka wieprzowa
Polędwica to mięsień przebiegający wzdłuż grzbietu, przylegający m.in. do schabu. Najcenniejszy fragment wieprzowiny, delikatny, kruchy i chudy. Świetnie sprawdza się m.in. do szybkiego przyrządzenia wyśmienitych potraw, bo nie wymaga długotrwałej obróbki. Polędwicę wieprzową można piec, smażyć, dusić, grillować. Wybornie smakuje w towarzystwie aromatycznych sosów, np. grzybowych, serowych itp.
• Golonka wieprzowa
Golonka to część kończyny (przedniej lub tylnej), danie charakterystyczne dla polskiej kuchni. Podaje się ją w reguły w całości, czyli z kością i skórą, choć możliwe jest przyrządzenie z niej również innego rodzaju potraw, np. gulaszu. Długo gotowana lub pieczona ma delikatne, przepyszne mięso. Świetnie komponuje się z chrzanem albo duszoną kapustą z kminkiem.
Rzadziej wykorzystywane rodzaje wieprzowiny to m.in. mostek, najczęściej używany w gulaszach z racji niskiej wilgotności, i biodrówka – mięso o wyrazistym smaku, sprawdzające się nie tylko do tradycyjnych potraw z wieprzowiny, ale też do przyrządzania wywarów.
Jak wybrać najlepszą wieprzowinę?
Żeby kupić najlepsze mięso wieprzowe, warto kupować je z lady, a nie z tacki. Dzięki temu znacznie łatwiej jest ocenić jakość proponowanego mięsa, jego kolor, wilgotność (nie powinno być ani suche, ani ociekające wodą) i zapach, możemy też obejrzeć je z każdej strony, a nie tylko z wierzchu.
Wyborną wieprzowinę można dostać nie tylko w specjalistycznych sklepach mięsnych, ale i w sieci sklepów Delikatesy Centrum, wyróżniających się rzetelną obróbką mięsa, dzięki której nie tracimy później czasu na doczyszczanie, lecz możemy je od razu porcjować (lub też możemy poprosić o to obsługę Delikatesów, która chętnie poporcjuje, zmieli wybrany przez nas fragment czy nawet ubije je na kotlety).
Ponadto w Delikatesach Centrum mięso przeważa jakością nad konkurencyjnymi sklepami. Karkówka ma maksymalnie 3-milimetrową powierzchnię tłuszczu (podczas gdy w innych sklepach jest to nawet do 5 mm). Schab, łopatka czy szynka mają trzykrotnie mniej tłuszczu niż te same rodzaje mięsa w innych sieciach, nie ma też w nich zbędnych elementów (np. warkocza w schabie – jest tylko jeden, anatomiczny). W przypadku szynki czy łopatki dużą zaletą jest też dostępność każdego mięśnia, w tym najdroższych mięśni szynki – zrazowej górnej i kulki.
Wieprzowina pozyskiwana jest z zaufanych źródeł, wyłącznie od sprawdzonych producentów i na każdym etapie jej pozyskiwania zachowany jest wysoki nadzór nad jakością oraz ciąg chłodniczy, dzięki czemu do konsumentów dociera tylko świeże mięso najwyższej jakości.
Artykuł sponsorowany