Trwa ładowanie...

Kwas cytrynowy - E330

Kwasek cytrynowy znamy z białych kryształków zapakowanych w torebkę podobną do proszku do pieczenia czy cukru wanilinowego. Stosujemy go do sałatek owocowych, by jabłka się nie brązowiły, ale także jako środek czyszczący do kranów i umywalek. Kwas cytrynowy jako związek chemiczny o symbolu E330 znajduje się także na liście dodatków do żywności. Sprawdźmy, czy jest dla nas szkodliwy i w jakich produktach możemy go znaleźć.
Share
Kwas cytrynowy - E330
Źródło: 123RF.COM
d4eh8mq

Kwas cytrynowy, czyli E330 występuje na liście związków chemicznych dodawanych do żywności. Lista E została stworzona przez Komitet Naukowy Technologii Żywności i dodawana jest do jednej z dyrektyw Komisji Europejskiej. Wszystkie związki z tej listy w małych ilościach są dopuszczone do stosowania w produkcji spożywczej, jednak nie wszystkie są dla nas nieszkodliwe.

E330 mieści się w grupie związków o numerach E300-E399. Są to przeciwutleniacze, które hamują proces utleniania w produktach oraz regulatory kwasowości, dzięki którym substancje zmieniają swoją kwasowość.

Kwas cytrynowy jest organicznym związkiem chemicznym, bezbarwną substancją w formie kryształu. Wykazuje kwaśny smak. E330 występuje w organizmach żywych, ma swój udział w procesach metabolicznych. Znajdziemy go również w owocach cytrusowych: cytrynach, pomarańczach lub grejpfrutach oraz w kiwi i truskawkach.

d4eh8mq

##Kwas cytrynowy otrzymywany jest poprzez:

1. fermentację cytrynową na pożywce z czystego cukru,
2. fermentację hydrolizatu skrobi przy pomocy pleśni.

E330 jest regulatorem kwasowości, używa się go np. przy produkcji piwa. Wzmacnia także aktywność przeciwutleniaczy w produkcji spożywczej oraz wpływa na krystalizację cukru we wszystkich produktach cukierniczych. Dzięki swoim właściwościom, kwas cytrynowy nadaje odpowiednią formę koncentratom i nadzieniom. Jako antyoksydant hamuje również proces brunatnienia owoców oraz utrwala kolor produktów składających się z owoców i nabiału. E330 jest świetnym konserwantem ze względu na możliwość łączenia się z różnymi metalami. Powstałe cytryniany, np. cytrynian wapnia, przedłużają trwałość wielu produktów.

W jakich produktach spożywczych znajdziemy E330?

3. produkty cukiernicze,
4. koncentraty różnego rodzaju deserów i ciast,
5. koncentraty polew i lukrów,
6. chrupki i chipsy,
7. koncentraty obiadowe,
8. dodatki do potraw w koncentratach,
9. lody i polewy do deserów,
10. margaryny,
11. napoje bezalkoholowe,
12. różnego rodzaju przyprawy stosowane w kuchni,
13. wyroby garmażeryjne,
14. mleko zagęszczone (słodzone i niesłodzone),
15. konserwy mięsne i warzywne,
16. musztardy i majonezy,
17. sosy sałatkowe,
18. serki twarogowe kanapkowe,
19. serki topione,
20. Mozzarella,
21. konserwy rybne,
22. oliwki w zalewach,
23. fermentowane mleczne napoje (kefir),
24. desery mleczne,
25. napoje wysokoprocentowe.

d4eh8mq

##Inne zastosowanie E330

26. środki czyszczące,
27. leki stosowane przy niedoborach metali,
28. przemysł farmaceutyczny,
29. czyszczenie monet ze srebra,
30. w medycynie jako środek do leczenia kamicy dróg moczowych,
31. jako środek pobudzający apetyt w licznych chorobach żołądka,
32. jako kwasek cytrynowy w każdym domu.

##Kwas cytrynowy w kosmetyce

E330 jest stosowany również w kosmetykach m.in. jako środek złuszczający. Rozjaśnia także liczne przebarwienia skórne oraz piegi. Jest w składzie płynów do demakijażu oczu i twarzy. Znajdziemy go także w zmywaczach do paznokci, mgiełkach odświeżających do twarzy oraz w rozjaśniających płukankach do włosów.
Kwas cytrynowy ma właściwości antybakteryjne oraz zapobiega starzeniu się skóry. Rozświetla ją, wygładza zmarszczki oraz silnie nawadnia.

##Skutki uboczne

Dodawany do produktów spożywczych jest bezpieczny dla zdrowia, jednak podczas bezpośredniego kontaktu może dojść do uszkodzeń oczu.

##Czy wiesz, że...

Możemy się spotkać z hipotezami dotyczącymi rakotwórczych właściwości kwasu cytrynowego. Jest to nieprawda! Kwas cytrynowy jest zupełnie nieszkodliwy.

Magdalena Bury

d4eh8mq

Podziel się opinią

Share
d4eh8mq
d4eh8mq
Więcej tematów