Karp niezbędny na Wigilię. Jak kupić idealny produkt?
Karp na wigilijnym stole to synonim tradycji - jako pierwszy przychodzi na myśl, gdy kompletujemy bożonarodzeniowy jadłospis. W sklepach i na straganach nie brakuje oczywiście odpowiednich produktów, ale jak wybrać okaz idealny? Święta tuż tuż, dlatego warto poznać najważniejsze wskazówki dotyczące zakupu tej ryby.
Kolor a jakość smaku
Niektórzy konsumenci przy wyborze kierują się barwą ryby. Jest to mylne rozumowanie, ponieważ kolor zależy od dna zbiornika, w którym hodowany był karp. Przy podłożu pokrytym żwirem łuski są bardziej oliwkowe, a ciemnozielone lub czarne w przypadku dna torfowego. Niezależnie od koloru, każdy karp smakuje tak samo.
Najważniejsza jest waga
Cechą, na którą przede wszystkim należy zwrócić uwagę jest waga ryby. To bowiem głównie wpływa na jej smak i jakość. Okazy młodsze i mniejsze, które ważą około 1,3 kg, mają delikatne mięso i doskonale sprawdzą się podane w formie dzwonków. W ich przypadku trzeba jednak wykazać się cierpliwością do sporej ilości ości. Większe karpie, które ważą 2-2,5 kg, mają mniej soczyste i twardsze mięso. Mimo to świetnie smakuje w postaci filetów. Popularnością cieszy się również karp pełnołuski, ale jego zakup wiąże się z czasochłonną obróbką.
Forma przechowywania karpia
Istotne znaczenie ma także rodzaj zbiornika, z którego ryba trafia na nasze stoły. Wybierając rybę z akwarium w supermarkecie czy pojemników na targowiskach, dobrze jest stwierdzić, czy zapewnione są odpowiednie warunki. Woda, w której przebywa karp powinna być zimna i czysta, bez piany. Musi być także odpowiednio napowietrzona. Im więcej okazów na mniejszej powierzchni, tym większe ryzyko pojawienia się uszkodzeń mechanicznych. Ryby powinny pływać grzbietem ku górze. Gdy nerwowo wychylają głowy blisko tafli wody, chcąc złapać powietrze, lepiej zrezygnować z ich zakupu. Osobnik zdrowy i w dobrej kondycji ma komplet płetw, zero skaleczeń czy odprysków np. w postaci braku łusek w okolicy skrzeli czy płetw. Specjaliści radzą również, aby wybierać okazy, których skrzela są czerwone a oczy szkliste. To również wyznaczniki odpowiedniej jakości.
Informacje dodatkowe
Przy wyborze ryby na wigilijny stół warto zapytać o jej pochodzenie oraz wiek. Tego typu dane powinny być udostępniane na żądanie klienta lub wywieszone w miejscu, w którzy można zakupić żywe okazy. Dobry karp powinien posiadać certyfikat, który jednoznacznie określa, gdzie ryba była hodowana. Smak i jakość mięsa zależy także od tego, co podawano rybom do jedzenia. W przypadku, gdy były karmione paszą o niskim standardzie, w ich składzie znajdzie się więcej tłuszczu niż cennego białka.
Względy ekologiczne i etyczne
Widok karpia pluskającego w domowej wannie powoli przechodzi do historii. Od lat walczy się o mądre połączenie wigilijnej tradycji z regulacjami prawnymi, które określają godne traktowanie tej ryby. Nie ma potrzeby zabijania karpia tuż przed jego przyrządzeniem. Wręcz przeciwnie, naukowo udowodniono, że jakość mięsa pogarsza się, gdy ryba najpierw podduszana jest w reklamówce, a następnie męczona w ciasnym zlewie. Wszystko przez sytuacje stresowe i wzmożone wytwarzanie kwasu mlekowego.
Jeśli decydujemy się na zakup żywego okazu, należy zaopatrzyć się w odpowiednią rynienkę, do minimum skrócić czas transportu i zapewnić odpowiednie warunku w domu. Natomiast, gdy zależy nam na rybie uśmierconej, powinno odbyć się to w sklepie - wtedy mamy pewność, że zakupiona ryba wcześniej nie zdechła.
Jedz karpia na zdrowie
Ryba ta należy do gatunków średniotłustych. Mięso karpia jest lekkostrawne i zalecane jako składnik zdrowej diety, ale wszystko zależy od formy jego przyrządzania. Produkt ten zawiera dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które przeciwdziałają m.in. rozwojowi chorób nowotworowych, wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego. To również doskonałe źródło dobrze przyswajalnego białka. W jego składzie znaleźć możemy takie składniki mineralne, jak wapń, fosfor, sód i potas oraz spore dawki witaminy D i A.
mp/kuchnia.wp.pl