Trwa ładowanie...

Jogurty - owocowe czy tylko kolorowe?

Czy wszystkie jogurty zasługują na miano zdrowych produktów? Szereg dodatków, które producenci w nie upychają sprawia, że dwa kubki z powodzeniem mogą zastąpić obiad. Na co szczególnie uważać?

Jogurty - owocowe czy tylko kolorowe?Źródło: Thinkstock, fot: Thinkstock
d3zrlz5
d3zrlz5

Jego zalet nie sposób przecenić – jogurt wzmacnia odporność, poprawia stan skóry, spowalnia proces starzenia się organizmu, poprawia trawienie, wzmacnia kości i zęby. Ma więcej łatwo przyswajalnego wapnia niż mleko i chroni nas przed groźnymi bakteriami. To jeden z niewielu produktów mlecznych odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy. Ostatnie badania mówią, że jogurt leczy depresję. Irlandzko-kanadyjski zespół naukowców stwierdził, że zawarte w nich bakterie Lactobacillus mają korzystny wpływ na procesy neurochemiczne zachodzące w mózgu.

W naturze siła

Lekarze i dietetycy zalecają, by codziennie spożywać przynajmniej jeden kubeczek jogurtu (ok. 200 g). Powinien być to jednak jogurt naturalny. Średni kubek (330g) kolorowego jogurtu zawiera ok. 45 g cukru, czyli mniej więcej 9 łyżeczek cukru.

- Jogurty owocowe mają zazwyczaj więcej cukru niż owoców, a wsad w nim zawarty ma bardzo mało wspólnego ze świeżymi owocami – tłumaczy Anna Marciniec, dietetyk z Centrum Naturhouse. - Wsadem nazwiemy koncentrat powstały z miąższu owoców, do którego można dodać cukier lub syrop glukozowo- fruktozowy. Znajdziemy tu również aromaty i barwniki, aby produkt miał wygląd i zapach naturalnych truskawek, jagód czy brzoskwiń.

Nie owocowe, ale kolorowe

Badania wskazują, że Polacy kochają jogurty owocowe. Szczególnym uznaniem cieszą się truskawkowe. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę skąd truskawkowe, poziomkowe czy wiśniowe jogurty biorą piękny czerwony kolor. Szczególnie te, na których opakowaniach widnieje napis „o smaku”. Jogurt truskawkowy od tego o smaku truskawkowym różni się zasadniczo. Ten drugi to niemal czysta chemia. Producentowi wystarczą barwniki i odpowiednie aromaty, by klienta złapać w sidła. Zawsze sięgając po tego typu produkty warto mieć w pamięci czym się je zabarwia.

d3zrlz5

- Kolor czerwony w jogurcie nadaje barwnik koszenila, barwnik uzyskiwany z ciała owadów - odwłoków mszyc żerujących na kaktusach. Barwniki do jogurtów można także uzyskać z aronii lub buraków – mówi Anna Marciniec.

Owady, które spożywamy wraz z pięknymi czerwonymi jogurtami występują w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej i Centralnej i wytwarzają barwnik odstraszający inne owady, na przykład mrówki.

Samo zdrowie

Jedno już wiemy, jogurty musimy wybierać z głową.

- Jeśli mamy ochotę na jogurt owocowy, najlepiej sięgnąć po naturalny i zmiksowane owoce. Wtedy będziemy mieli pewność, że znajduje się w nim błonnik, witaminy i jest bez dodatku cukru – tłumaczy Anna Marciniec. – W sklepie kierujmy się zasadą : im krótsza lista składników tym lepiej, czyli produkt jest bardziej zdrowy. Najlepiej wybierać jogurty naturalne, bez nazwy „light” czy „0% tłuszczu”, ponieważ produkty całkiem odtłuszczone pozbawione są witamin.

Zdrowy jogurt łatwo wykonać we własnej kuchni. Wystarczy podgrzać litr mleka UHT do temp. 45 st. C. i dodać do niego kubeczek jogurtu naturalnego (jak najświeższy). Garnek powinien stać w ciepłym miejscu. Już po 6 godzinach bakterie w jogurcie zmienią mleko w pyszny, zdrowy jogurt.

ml/mmch

d3zrlz5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zrlz5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj