Jaką wodę wybrać?
Woda jest podstawowym składnikiem dostarczanym do organizmu. Znajduje się w każdym artykule spożywczym. Woda zawiera bogactwo witamin i soli mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tym bardziej, że człowiek bez wody przeżyłby najwyżej kilka dni.
Woda – rodzaje wody pitnej
Na rynku spożywczym jest dostępnych wiele rodzajów wód, jednak statystyczny Polak dzieli wody jedynie na gazowane i niegazowane. Może wyróżnić także wody zmineralizowane, które nie są dobre dla każdego. Wodę do picia można podzielić na:
- wodę naturalną źródlaną
- wodę naturalną mineralną
- wodę stołową
- naturalną wodę leczniczą
Naturalna woda źródlana pochodzi z krystalicznych źródeł i jest nisko lub średnio zmineralizowana. Skład chemiczny wody źródlanej może się zmieniać ze względu na miejsce wydobycia.
Naturalne wody mineralne są wodami głębiowymi, które wydobywa się za pomocą specjalnych wierteł. Zawierają średnią lub dużą ilość minerałów.
Wody stołowe powstają w wyniku wymieszania wody źródlanej z wodą pochodzącą z wodociągów. Wodę stołową zazwyczaj piją osoby aktywne fizycznie.
Pij na czczo. Te napoje mają niezwykłe właściwości
Naturalne wody lecznicze zazwyczaj mają w swoim składzie jeden związek chemiczny, który pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Z przedstawionych powyżej rodzajów wód, jedynie naturalną wodę źródlaną nisko lub średnio zmineralizowaną można pić codziennie i podawać małym dzieciom.
Woda – ile można pić wody dziennie?
Na 30 kg przypada 1 litr wody, dlatego każdy ma swoją normę picia wody, która ponadto jest uzależniona od wykonanej pracy. Wodę należy pić często małymi łyczkami, tak aby woda nie wypłukiwała ważnych dla organizmu składników mineralnych (sodu czy potasu). Przed wykonaniem USG układu moczowego warto wypić około litr wody, tak aby na monitorze wyświetliły się wyraźne organy. Warto również wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii woda oraz Paracetamol leczą każdą dolegliwość, od bólów głowy do zapalenia spojówek.
Woda – niedobór oraz nadmiar
Nadmiar wody może spowodować upośledzenie wątroby oraz nerek. Woda może również spowodować nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. Z kolei niedobór wody w organizmie wpływa na kondycję skóry, która staje się sucha. Brak wody powoduje również bóle oraz zawroty głowy. Może być również przyczyną zaników pamięci, a także wysychania błon śluzowych.
Woda – wartości odżywcze
Woda mineralna zazwyczaj zawiera wapń, magnez, wodorowęglany oraz sód. Przed zakupem najlepszej wody, warto jednak czytać etykiety, na której powinna być napisana data ważności, zawartość dwutlenku węgla oraz źródło, z którego woda jest wydobywana.
Woda – gazowana i niegazowana?
Wodę gazowaną, sztucznie nasyconą dwutlenkiem węgla, poleca się osobom po wysiłku fizycznym. Poza tym, woda gazowana orzeźwia. Jednak dla osób, które mają problemy z żołądkiem polecana jest woda niegazowana, która gasi pragnienie, nie rozpychając ścian żołądka.
Woda - zastosowanie w kuchni
Woda jest potrzebna do przyrządzenia większości potraw, zarówno gotowanych, jak i pieczonych. Do gotowania wody na herbatę lub kawę, warto wlewać do czajnika, wodę mineralną, zamiast wody z kranu, ponieważ zawiera mniej szkodliwych substancji np. bakterii.