Jak zrobić przetwory z pigwy? Sprawdzone porady
Owoce pigwy zawierają dużo witaminy C, dlatego świetnie wspomagają odporność organizmu. Należy jednak pamiętać, że owoc nie nadaje się do jedzenia na surowo – jest za kwaśny i za twardy. Zamiast tego można dodać ją do herbaty zamiast cytryny lub przygotować sok lub dżem.
Pigwa a pigwowiec
Pigwa to drzewo lub krzew, który może osiągnąć wysokość nawet 8 m. Ciemnozielone liście są od spodu bladoszare i omszone. Pigwa kwitnie późną wiosną i ma jasnoróżowe lub białe kwiaty. Owoce pokryte są woskowym nalotem i mają kształt jabłka lub gruszki. Dojrzewają dopiero w październiku, ale do spożycia będą gotowe dopiero kilka tygodni później, aż zmienią barwę z zielonej na żółtą.
Pigwowiec z kolei to niski krzew maksymalnie ok. 2 m. Kwiaty pojawiają się także w kwietniu i maju, ale są czerwone, różowe i pomarańczowe. Są także mniejsze od owoców pigwy i mają ok. 2,5 cm. Owoce wymagają przetworzenia, podobnie jak pigwy. Nie nadają się do spożycia od razu po zerwaniu z krzaka, ale po przygotowaniu są wyjątkowo smaczne.
W przepisach pigwę i pigwowiec możemy stosować wymiennie, choć ich smak nieznacznie się różni. Owoce pigwy są delikatniejsze i mniej cierpkie. Jedne i drugie są źródłem witaminy C oraz z grupy B. Jest w nich także sporo wapnia, potasu, żelaza, miedzi, siarki i błonnika.
Nalewka z pigwy. Idealna na przeziębienie
Pigwa – kiedy zbierać
Zdaniem smakoszy, do produkcji przetworów najlepsze są owoce zbierane po pierwszych przymrozkach. Dzięki dużej zawartości pektyn można z nich wytwarzać wyśmienite galaretki, powidła, dżemy, nalewki, soki, marynaty do mięs czy dipy do serów.
Pigwa – jak smakuje
Owoce pigwy mają bardzo twardy miąższ oraz kwaśny, cierpki smak. Nie nadają się do bezpośredniego spożycia, dlatego wiele osób podchodzi do nich z nieufnością. Gdyby jednak ktoś chciał się skusić, warto wiedzieć, że pestki pigwy są szkodliwe i mogą wywoływać problemy gastryczne.
Nalewka z pigwy - przepis
- Owoce oczyszczamy z gniazd nasiennych, kroimy w kostkę, przekładamy do dużego słoja i zasypujemy cukrem (w proporcjach 1:1).
- Zakręcamy i odstawiamy na około dwa tygodnie.
- Po upływie tego czasu, gdy pigwa puści sok (im dłużej będzie tworzył się syrop, tym bardziej aromatyczna będzie nalewka) zalewamy owoce spirytusem lub wódką (litr na kilogram owoców).
- Niektórzy dodają wówczas również 2-3 goździki. Zakręcamy szczelnie i odstawiamy na około miesiąc.
- Po tym czasie nalewkę przelewamy do butelek. Potem już tylko czekamy, by dojrzała i nabrała szlachetnego smaku.
Dżem z pigwy – przepis
- Z pigwy przygotujemy również znakomity dżem. Potrzebujemy: dwa kilogramy oczyszczonej z nasion pigwy, szklankę wyciśniętego soku z pomarańczy, dwa litry wody i pół kilograma cukru.
- Pigwę wrzucamy do garnka z grubym dnem, zalewamy sokiem i wodą, dodajemy cukier i całość gotujemy na małym ogniu, aż owoce się rozpadną, a woda wyparuje do takiej objętości, że kropla dżemu wylana na talerzyk od razu się zetnie.
- Taki dżem jest doskonałym dodatkiem do herbaty, szczególnie zimą.
Ciasto z pigwą – przepis
Składniki:
- pół kilograma mąki
- kostka masła
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 kg owoców pigwy
- 2 budynie śmietankowe
- 0,5 szklanki cukru
- 1 łyżka masła
- 1 łyżeczka cynamonu.
Przygotowanie:
- W misce łączymy mąkę, proszek do pieczenia i cukier. Dodajemy roztarte wcześniej masło i jajka, wszystko szybko ugniatamy.
- Gotowe ciasto wkładamy do zamrażalnika. Po godzinie wyjmujemy, rozwałkowujemy, umieszczamy w formie do tart i podpiekamy w temp. 150 stopni C przez ok. pół godziny.
- Pigwy miksujemy, rozdrabniając je na kawałeczki. W garnku rozgrzewamy masło, dodajemy owoce, szklankę wody i cynamon.
- Dusimy, aż owoce będą miękkie. Budyń oraz cukier rozpuszczamy w dwóch szklankach wody i dodajemy do gorących owoców.
- Gotujemy do chwili, aż masa zgęstnieje. Masę wylewamy na ciasto i pieczemy w temp. 175 stopni C około 40 minut.