Trwa ładowanie...

Jak zrobić idealną szarlotkę? Sprawdzone sposoby

Szarlotka albo inaczej jabłecznik to ciasto na kruchym spodzie z nadzieniem jabłkowym oraz kruszonką. Aby wyszło idealnie, poznaj kilka sprawdzonych trików.

Jak zrobić idealną szarlotkę? Sprawdzone sposobyŹródło: 123RF
d21x3o7
d21x3o7

Szarlotka – kruche ciasto

Sekret idealnej szarlotki tkwi w kruchym cieście. Nie zagniataj ciasta zbyt długo. Kruche ciasto "nie lubi" długiego zagniatania – robi się wtedy twarde i zbite, w dodatku ciężko je potem rozwałkować. Jeżeli masz problem z zagnieceniem ciasta nie dodawaj zbyt dużo mąki. Ciasto będzie przez nią twarde i nie będzie się dobrze łączyć. Lepiej wbić dodatkowe żółtko lub łyżkę śmietany.

Kruche ciasto najlepiej wyrabiać ręcznie. Użycie do tego robota może spowodować, że nie będzie ono tak delikatne. Ręcznie wyrobione ciasto sprawi, że będzie smakowało jak ciasto babci sprzed lat. Babcine metody pieczenia sprawdzają się najlepiej. Następnie odłóż ciasto na kilka godzin lub całą noc do lodówki, aby mogło odpocząć.

Masa jabłkowa

Masę jabłkową najlepiej przygotować samemu w domu. Aby była sprężysta i zwarta dodaj do niej kilka łyżek mąki ziemniaczanej. Zamiast mąki może użyć także kisiel w proszku.
Podczas prażenia jabłek na mus warto dodać 2 – 3 goździki. Nadadzą one niepowtarzalnego aromatu.

Zobacz także: Pyszna szarlotka z cynamonem:

Świeżo mielone przyprawy korzenne odmienią smak jabłek. Niezastąpiony jest tutaj cynamon, ale aby wydobyć z niego pełnie smaku zdecyduj się na jego laskę. Zetrzyj ją na tarce i dodaj do musu jabłkowego.

Przed wyłożeniem masy na kruche ciasto, wstaw je samo do piekarnika i delikatnie podpiecz przez 10 minut. Dzięki temu masz pewność, że ciasto będzie dopieczone.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj