Jak ugotować najlepszą kaszę gryczaną? Prosty trik zmienia jej smak

Kasza gryczana to jedna z najzdrowszych kasz. W 100 g jest aż 6 g błonnika – to niemal jedna trzecia dziennego zapotrzebowania. Nie każdy jednak akceptuje jej "piaskowy" smak. Zdradzamy prosty trik, dzięki któremu będziecie się nią zajadać bez opamiętania!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dodając do kaszy gryczanej liście laurowe i ziele angielskie, zmienisz jej smak.
Dodając do kaszy gryczanej liście laurowe i ziele angielskie, zmienisz jej smak. (123RF.COM, Fot: 123rf)
WP

Kasza gryczana to jeden ze sztandarowych składników zdrowej diety. Niestety w przepisach z tychże diet nie występuje ona w ulubionej wersji Polaków, czyli z omastą – z tłuszczem i skwarkami – czy sosem mięsnym. Sucha kasza nie smakuje już tak samo, a czasem nie smakuje wcale. Najczęściej kupujemy grykę paloną, która dla wielu ma "piaskowy" aromat i gorzki smak. Wiemy, jak temu zaradzić.

Kasza lekka i sprężysta

Większość z nas kupując ryż czy kaszę idzie na łatwiznę – wybieramy w torebkach. Tymczasem i kasza, i ryż ugotowany na sypko mają zupełnie inną konsystencję. Bardziej jędrną, zwartą, a tym samym przyjemną.

WP

Gotowanie na sypko nie jest trudne. Proporcje w przypadku palonej kaszy gryczanej to dwie szklanki wody na jedną szklankę kaszy. Gotujemy w osolonym wrzątku z odrobiną oleju, najlepiej o neutralnym smaku, pod przykryciem ok. 15 minut na małym ogniu.

Po zdjęciu kaszy z ognia, zostawiamy ją na kilka minut pod przykryciem, by wchłonęła resztę wody. Dzięki tej metodzie konsystencja kaszy będzie znacznie bardziej przystępna niż sucha, prosto z torebki.

WP

Kasza pachnąca i smaczna

Dodatkowo można wesprzeć smak kaszy dwoma prostymi składnikami. Gotując grykę, czy to w torebkach, czy na sypko, poza solą, przydadzą się również liście laurowe oraz ziele angielskie. Zmieniają aromat i podkreślają naturalne walory palonej kaszy. Ugotowana w ten sposób zyskuje bardziej orzechowy, ziołowy smak.

Zobacz też: Kasza - zdrowa alternatywa dla ziemniaków

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP