Trwa ładowanie...

Jak ugotować jajka idealne? Te triki przydadzą się (nie tylko) na Wielkanoc

Gotowanie jajek to przykład na to, że to, co wydaje się najprostsze w kuchni, tak naprawdę jest sztuką, od której zależy smak całego dania. Jajko, żeby było pyszne, musi być ugotowane w punkt.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Idealne jajko na miękko ma płynne żółtko i ścięte białko.Idealne jajko na miękko ma płynne żółtko i ścięte białko.Źródło: Adobe Stock, fot: Photographer: Maxim Khytra
d4i1ksi
d4i1ksi

Idealne jajko na miękko to takie z płynnym żółtkiem i ściętym białkiem. Jajko na twardo z kolei nie może być za suche, musi zachować piękny kolor żółtka. Domyślasz się, że kluczem do sukcesu przy gotowaniu jajek jest więc czas – za długi spowoduje, że jajko się przegotuje – w przypadku jajka na miękko, żółtko za mocno się zetnie, przy jajku na twardo będzie miało brzydki, szary. Ale są też inne aspekty, o których warto pamiętać przy gotowaniu jajek, by zwiększyć swoją szansę na sukces.

Jak ugotować jajko na miękko i twardo? Garść kluczowych porad:

Czas gotowania jajek. Adobe Stock
Czas gotowania jajek.Źródło: Adobe Stock

Temperatura pokojowa. Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Wyjmij je z lodówki na kilkanaście minut przez gotowaniem.

Sól. Dodaj do wody łyżeczkę soli, dzięki niej jajka łatwiej będą się obierać.

d4i1ksi

Zimna woda. Jeśli gotujesz jajko na twardo, włóż je do zimnej wody, a czas odmierzaj od momentu zagotowania.

Wrząca woda. Jajko na miękko lepiej jest gotować we wrzącej wodzie. Czyli najpierw doprowadzamy wodę do wrzenia, a następnie przy pomocy łyżki wkładamy jajko i zaczynamy odmierzać czas.

Czas. Dochodzimy do kluczowego pytania – ile minut gotować jajko na miękko oraz ile minut gotować jajko na twardo? Na usta ciśnie się odpowiedź – to zależy. Od tego, jaki stopień miękkości jajka lubisz, jak duże masz jajka (w rozmiarze M czy L) oraz jaką mocą dysponuje twoja kuchenka. Warto więc eksperymentować i samemu odkryć ten idealny moment. Ale przecież od czegoś trzeba zacząć, tak więc:

·      jajko na miękko gotuj 5 minut po włożeniu go do wrzącej wody.

d4i1ksi

·      jajko na twardo włóż do zimnej wody i gotuj 8 minut od momentu zagotowania.

Hartowanie. Po tym czasie przelej jajka zimną wodą. To bardzo ważny punkt. Jeśli nie schłodzisz jajka, dalej będzie się ścinać.

Jajowar

Można zaopatrzyć się także w specjalne urządzenie do gotowania jajek, czyli jajowar. Jego użycie jest banalnie proste - zgodnie z instrukcją obsługi wybieramy program dla uzyskania pożądanego przez nas poziomu ścięcia jajek, wlewamy wodę w przeznaczone do tego miejsce, zamykamy pokrywę i czekamy, aż sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym, że nasze jajka są gotowe.

d4i1ksi

Jajowary różnią się ceną – najdroższy, jaki znaleźliśmy, kosztował ponad 300 zł, najtańszy jedynie 30 zł i mocą – najmocniejsze mają nawet 450W. Różnica jest także w materiałach, z jakich jajowary zostały wykonane – w droższych modelach spotyka się stal nierdzewną, a w tańszych – tworzywo sztuczne oraz w sposobie regulacji – w części modeli ustawia się czas gotowania, w innych wybiera się stopień ścięcia jajka.

Czy warto inwestować w jajowar? Na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć. To urządzenie na pewno ułatwi proces gotowania jaj, a także pozwoli zaoszczędzić wodę, ponieważ dzięki swojej konstrukcji zużywa jej znacznie mniej. Co więcej, jeśli używacie kuchenki gazowej, to zakup specjalnego urządzenia do gotowania jaj pozwoli na obniżenie rachunków za gaz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4i1ksi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4i1ksi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj