Jak prawidłowo rozmrażać potrawy?
Coraz częściej korzystamy z mrożonych produktów. W procesie zamrażania tracą niewiele swoich właściwości i możemy się nimi cieszyć przez okrągły rok - a nie tylko w sezonie. Poza tym często są już podzielone na porcje i gotowe do użycia. Większość takich produktów wymaga jednak wcześniejszego rozmrożenia. I tu pojawia się kłopot, bo rozmrażając mięso, ryby czy warzywa w nieodpowiedni sposób, możemy cały produkt zwyczajnie popsuć. Dlatego warto wiedzieć, jak rozmrażać poszczególne produkty.
Rozmrażanie mięsa
Zacznijmy od mięsa. Gdy kupujemy jego nadmiar, od razu wrzucamy do zamrażarki i nie wyjmujemy, aż będzie nam potrzebne. Rozmrażanie mięsa trwa dość długo i lepiej tego procesu nie przyspieszać. Jeżeli włożymy zamrożone mięso do gorącej wody lub mikrofalówki, może się zaparzyć. Często kusi nas, by po prostu napuścić do miski ciepłej wody, włożyć do niej mięso i po kilkunastu minutach go użyć. Nie róbmy tego! Zaparzone mięso jest już przecież częściowo ugotowane. Następuje w nim denaturacja białek, może zmienić swój ono smak oraz konsystencję.
Mięso możemy natomiast rozmrozić poprzez umieszczenie go w zimnej wodzie, ale koniecznie w szczelnym woreczku. Najlepiej jednak umieścić mięso w misce i wstawić do głównej komory lodówki na całą noc. Wtedy mamy pewność, że nasz produkt rozmroził się w odpowiedni sposób.
Podobnie postępujemy z rybami, choć jeśli kupimy gotowe, mrożone filety lub panierowane kawałki ryb – nie rozmrażajmy ich, tylko smażmy zamrożone. Inaczej ryby mogą po prostu się rozpaść.
Zapiekanka cebulowa z kurkami. Pyszny i prosty sposób na obiad
Rozmrażanie warzyw i owoców
Mrożone warzywa i owoce są przed mrożeniem dokładnie myte, osuszane i porcjowane, dlatego gdy używamy ich na przykład do zup czy kompotów, nie musimy ich rozmrażać. Jeśli mrożone owoce mają być użyte do deserów, takich jak galaretki czy ciasta, wystarczy przelać je ciepłą wodą i odsączyć z nadmiaru soku.
Rozmrażanie gotowych potraw
Coraz częściej także samodzielnie zamrażamy nadmiar potraw. Gotowe dania rozmrażamy w zależności od ich rodzaju: dania mączne, takie jak pierogi, pyzy czy knedle od razu wrzucamy na wrzątek. Naleśniki czy gołąbki możemy rozmrozić w kuchence mikrofalowej, w piekarnikach z funkcją rozmrażania lub wkładając do garnka przystosowanego do gotowania na parze. Zupy, sosy, gulasze czy potrawy takie jak bigos możemy rozmrozić podgrzewając w rondlu z małą ilością wody.
Ważne jest, by żadnych produktów nie rozmrażać w temperaturze pokojowej. Nie wolno ich też kłaść na parapecie, przy kaloryferze czy nagrzanym piekarniku. Taki sposób rozmrażania przyspiesza gwałtownie psucie się żywności i rozwój bardzo szkodliwych bakterii, mogących wywoływać problemy żołądkowe.