Jak długo można przechowywać jedzenie w lodówce? Opinia ekspertów
Zgodnie z wytycznymi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), resztki żywności można przechowywać i spożywać przez około trzy do czterech dni po przygotowaniu. Jest to jednak ogólne zalecenie i nie dotyczy każdego rodzaju żywności.
Według ekspertów z FDA przygotowane potrawy należy włożyć do lodówki lub zamrażarki najpóźniej dwie godziny po ugotowaniu.
Mikrobiolog Andrea Casero oraz Guy Crosby, profesor nadzwyczajny na Harvardzie, zajmujący się żywnością, zwracają uwagę, że takie wytyczne nie dotyczą wszystkich potraw i produktów spożywczych.
Różne produkty spożywcze mają również różne wartości pH. Pokarmy o niższym pH, takie jak sos pomidorowy, dłużej nadają się do spożycia. Zachowają świeżość przez około siedem dni.
W resztkach żywności o wyższym pH, takich jak jaja i ryby, bakterie rozwijają się bardzo szybko i dlatego takie produkty powinny zostać zjedzone w ciągu maksymalnie trzech dni. Po tym czasie zjedzenie ich grozi zatruciem.
W żywności o dużej zawartości wilgoci takiej jak gotowane mięso czy gotowane warzywa, mogą szybciej rozwijać się bakterie, nawet gdy przechowujemy ja w lodówce. Takie produkty powinny zostać zużyte w ciągu trzech dni.
Produkty i potrawy, które zawierają więcej cukru można przechowywać poza lodówką w szczelnym pojemniku do siedmiu dni, np. babeczki lub wyroby z ciasta francuskiego.