Ile powinniśmy pić wody dziennie?
Jesteś rozdrażniony, brakuje ci koncentracji, a do tego czujesz się coraz słabszy fizycznie? To może być odwodnienie. Z badań wynika, że co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. z nas spożywa jej za mało.
Kobieta powinna wypijać ok. 1,5 l płynów dziennie, a mężczyzna - blisko 2 l.
- Pamiętajmy, aby nie pić wszystkiego na raz - to nie pomoże, a nawet zaszkodzi. Racjonalne nawadnianie organizmu polega na równomiernym rozkładaniu w ciągu dnia zalecanej ilości napojów - mówi serwisowi infoWire.pl dr inż. Katarzyna Okręglicka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Gdy pijemy odpowiednio dużo wody, nasz mózg sprawniej funkcjonuje, nie mamy trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, zachowujemy dobry nastrój, a bóle głowy stają się rzadkością.
- Właściwe nawadnianie wpływa korzystnie również na nasz układ trawienny, co pomaga zachować prawidłową masę ciała. Nie zapominajmy, że kiedy jesteśmy odwodnieni, organizm wysyła nam sygnał w postaci uczucia pragnienia. Niestety, często mylimy je z głodem i zaczynamy jeść - zaznacza ekspertka.
Rodzice muszą zwracać szczególną uwagę na spożywanie napojów przez dzieci. Potrzebują one pić dużo, ponieważ są bardzo aktywne fizycznie. Do tego dochodzi wysiłek intelektualny związany z obowiązkami szkolnymi.
- Soki i inne słodzone napoje nie zastąpią dzieciom wody - podkreśla rozmówczyni.