Grejpfrut dobry dla nerek
Brytyjscy naukowcy odkryli, że jeden ze składników grejpfruta może zapobiegać tworzeniu się torbieli nerkowych w przebiegu groźnej choroby - wielotorbielowatości nerek, informuje serwis Science Daily.
Wielotorbielowatość (zwyrodnienie torbielowate nerek) to niebezpieczne, uwarunkowane genetycznie schorzenie, prowadzące do całkowitego upośledzenia funkcji nerek, konieczności dializowania i przeszczepu. Nierzadko kończy się śmiercią. Obecnie nie są dostępne żadne skuteczne metody jej leczenia.
Zespół prof. Robina Williamsa z Royal Holloway na Uniwersytecie Londyńskim odkrył, że zawarta w grejpfrutach, a także inne owocach cytrusowych, naringenina skutecznie blokuje powstawanie torbieli nerkowych u chorych na wielotorbielowatość.
Naringenina to organiczny związek chemiczny, należący do grupy flawonoidów. Brytyjczycy wykazali, że ma ona zdolność regulowania aktywności genu PKD2, odpowiadającego za rozwój wielotorbielowatości.
„Nasze odkrycie pokazuje, w jaki sposób można kontrolować rozwój torbielowatości nerek, a także, jak skuteczniej leczyć tę chorobę - mówi prof. Williams. - To ważne, gdyż choroby nerek działają na organizm niezwykle wyniszczająco, prowadząc nawet do śmierci. Znalezienie nowych metod ich leczenia jest priorytetem współczesnej medycyny”.(PAP)
kap/ agt/