Trwa ładowanie...

Grecy łapią się za głowę, kiedy dodajemy ten składnik do sałatki

Sałatka grecka to jedna z najczęściej goszczących potraw na polskich stołach latem. Wielu Greków goszczących w Polsce krzywi się na widok przygotowywanego w naszych domach czy restauracjach dania, które teoretycznie ma być sałatką grecką. Co robimy źle?

Sałatka grecka to bez wątpienia jedna z naszych ulubionych sałatek.Sałatka grecka to bez wątpienia jedna z naszych ulubionych sałatek.Źródło: Adobe Stock
d2brt7p
d2brt7p

Mieszkaniec Aten czy Salonik, który w polskiej restauracji zamawia sałatkę grecką, często bywa zszokowany ilością składników. Pamiętajmy, że w kuchni śródziemnomorskiej ceni się prostotę. Grecy nie dodają do swojej sałatki sałaty ani kapusty pekińskiej. To kulinarna zbrodnia. W oryginalnym przepisie na próżno szukać też kukurydzy konserwowej czy sosu czosnkowego, Nawet jeśli taka mieszanka nam smakuje.

Sałatka grecka nie może natomiast obyć się bez dressingu na bazie oliwy z oliwek i octu z białego wina. Problem w tym, że pierwszy z tych składników zastępujemy często rodzimymi olejami, np. słonecznikowym czy rzepakowym, które mają wprawdzie dużo wartości odżywczych, ale zasadniczo zmieniają smak potrawy.

Sałatka grecka - jak wybrać najlepszy ser?

Najbardziej znany grecki ser, o kruchej konsystencji i słono-pikantnym smaku oraz delikatnym, kwaśnym zapachu, jest obowiązkowym składnikiem sałatki. Problem w tym, że większość produktów oferowanych w naszych sklepach to tylko podróbki prawdziwej fety, która powinna być wytwarzana z mleka owczego, ewentualnie z niewielkim dodatkiem mleka koziego.

Tzatziki – grecki sos do grillowanych mięs

Polskie firmy wykorzystują przede wszystkim pasteryzowane mleko krowie oraz podpuszczkę mikrobiologiczną, a swoje wyroby często wzbogacają regulatorami kwasowości i barwnikami, czyli substancjami zabronionymi w produkcji autentycznego sera.

d2brt7p

Jeśli chcemy, by nasza sałatka miała naprawdę grecki charakter, wykorzystajmy fetę, która na etykiecie posiada symbol PDO, co oznacza, że przynajmniej jeden etap procesu wytarzania odbywa się w śródziemnomorskim kraju. Sera nie kruszymy na małe kawałeczki, ale jego solidny plaster układamy przed zaserwowaniem na szczycie potrawy.

Sałatka grecka - lepiej nie obieraj ogórków

Przygotowując potrawy ze świeżych ogórków, Polacy lubią je obierać, żyjąc w przekonaniu, że skórka jest ciężkostrawna, a w dodatku kumulują się w niej szkodliwe substancje wykorzystane do przyspieszenia wzrostu rośliny. Jak jest naprawdę? To właśnie w skórka ogórków stanowi bogate źródło cennych składników odżywczych, m.in. błonnika regulującego pracę układu pokarmowego, steroli pozytywnie wpływających na układ krążenia oraz antyoksydantów, które skutecznie neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników obniżających odporność organizmu i przyspieszających procesy jego starzenia.

W sałatce greckiej świetnie sprawdzą się ogórki, które przed pokrojeniem po prostu dokładnie umyjemy. Dzięki temu nie tylko zapewnią solidny zastrzyk zdrowia, ale również będą bardziej chrupiące i smaczne.

Sałatka grecka - zapomnij o oliwkach z marketu

Przygotowując sałatkę grecką, często nie zwracamy uwagi na to, jakie oliwki dorzucamy. Zwykle lądują w niej zielone, najbardziej popularne w naszych sklepach. Jest to jednak spory błąd, ponieważ do potrawy zdecydowanie lepiej pasują ciemne, najlepiej z pestką.

Sałatka grecka Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Kolor owoców drzewa oliwnego sugeruje ich dojrzałość. Zbierane wcześniej są zielone, te którym pozwoli się pozostać na drzewie dłużej, naturalnie czernieją, choć w rzeczywistości barwę ciemnych oliwek uzyskuje się zwykle sztucznie, w procesie utleniania. Jeśli chcemy doświadczyć prawdziwego śródziemnomorskiego smaku, warto poszukać ciemnopurpurowych oliwek Kalamata, uchodzących za najszlachetniejszą grecką odmianę tego specjału, świetnie pasującą do sałatki.

Sałatka grecka - przepis krok po kroku

Składniki:

  • 1 pomidor
  • 1/2 ogórka
  • 1/2 czerwonej cebuli pokrojonej w cienkie piórka lub plasterki
  • 10 czarnych oliwek
  • 1 cm plaster prawdziwej fety
  • oliwa z oliwek według uznania
  • oregano

Przygotowanie:

  1. Umytego pomidora pokrój w sporej wielkości kawałki, pamiętaj wyciąć zielone gniazdo (szczególnie zimą, kiedy jest przerośnięte).
  2. Ogórka nie obieraj tylko porządnie wymyj (można użyć czystej gąbki), pokrój na duże kawałki. Przełóż do miseczki z pomidorami.
  3. Czerwoną cebulę pokrój w cienkie krążki, rozłóż je na pomidorach i ogórku, dodaj oliwki (da dodaję oliwki bez pestek w całości.
  4. Na wierzchu umieść plaster fety, całość posyp suszonym oregano, polej obficie oliwą z oliwek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2brt7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2brt7p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj