Trwa ładowanie...

Gofry lepsze (i tańsze!) niż nad morzem. Dzięki tym 5 trikom

Jakie są idealne gofry? Chrupiące na zewnątrz, lekkie, miękkie w środku, zjedzone tuż po wypieku. Smakują wspomnieniami, dzieciństwem i wakacjami nad morzem. Zrobisz je w domu i nie potrzebujesz do tego specjalnych kulinarnych umiejętności. Wystarczy znać kilka trików na idealne ciasto na gofry.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Idealne gofry są chrupiące na zewnątrz i wilgotne w środku.Idealne gofry są chrupiące na zewnątrz i wilgotne w środku.Źródło: Pixaby, fot: NastasyaDay
d1w40yr
d1w40yr

Gofry to nieodłączna część wakacji. A kiedy ceny w nadmorskich kurortach biją rekordy, warto wspomnienia dzieciństwa przywołać samemu, robiąc gofry z w domu. Żeby uzyskać efekt idealny, który wywoła uśmiech na twarzy i mruczenie podczas chrupania, wystarczy poznać kilka trików, które gwarantują sukces.

Kup dobrą gofrownicę

Bez użycia odpowiedniego sprzętu, trudno będzie o smaczny efekt. Dlatego pierwszą i najważniejszą poradą jest zakup dobrej gofrownicy. Dobrej, czyli mocnej, o mocy powyżej 1200W. Im maszyna mocniejsza, tym szybciej wypiecze gofra, a im ciasto krócej będzie się piekło, tym większa szansa, że będzie wilgotne, nie wyschnie na wiór. Przy zakupie gofrownicy zwróć także uwagę, czy aby na pewno mają nieprzywierającą powłokę oraz jaki kształt i wielkość mają płytki. Przydatną (choć niekonieczną do wypiekania pysznych gofrów) funkcją jest także regulacja temperatury.

Ubij białka

Różne są przepisy na gofry. W niektórych sposób przygotowania nakazuje od razu wymieszać ze sobą wszystkie składniki. Inne radzą, by osobno ubić pianę z białek i delikatnie wmieszać ją na końcu do masy. To jest właśnie patent na puszyste i lekkie gofry. Kluczowe jest, by ubić białka na sztywno oraz, by dodać je na końcu i połączyć z ciastem ręcznie, nie za pomocą miksera. W przeciwnym razie piana straci swoją sprężystość i nie spełni zadania, jakim jest odpowiednie spulchnienie ciasta na gofry.

d1w40yr

Dodaj sól

Do ciasta na gofry i naleśniki dobrze jest dodać szczyptę soli. I to bez względu na to, czy planujemy podać je na słodko czy wytrawnie. Sól uplastycznia gluten w mące, dzięki czemu gofry (tak jak i naleśniki), stają się lepiej napowietrzone, bardziej puszyste. Po prostu smaczniejsze.

Użyj dyspensera

Możesz oczywiście wlewać ciasto do gofrownicy tradycyjnie – chochelką albo z dzbanka. Możesz jednak też użyć gadżetu, który za każdym razem odmierzy taką samą ilość ciasta, dzięki czemu każdy twój gofr będzie identyczny, i zapewni przy tym porządek – nic się nie wyleje, nie zachlapie, nie zaschnie. Do tego dyspenser można myć w zmywarce i nie trzeba wydać na niego wielkich pieniędzy. Przyda się także przy smażeniu naleśników i racuchów. Warto mieć go w swojej kuchni.

Studź pionowo

Upieczonych gofrów nie układaj jeden na drugim. Studź je ponowo, np. układając je między dwiema szklankami. W ten sposób pozwolisz im odparować, dzięki temu będą bardziej kruche i chrupiące.

d1w40yr

Przepis na chrupiące i lekkie jak obłoczek gofry

Składniki:

·      2 szklanki mąki

·      2 szklanki mleka

·      2 jaja (białka i żółtka osobno)

·      2 łyżki cukru

·      1/3 szklanki oleju

·      1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

·      szczypta soli

d1w40yr

Sposób przygotowania:

Białka ubij na sztywną pianę. Do żółtek wsypać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać mleko, olej, cukier, sól i zmiksować na gładkie ciasto. Na końcu dodać białko i delikatnie połączyć (ręcznie!). Piecz do uzyskania złotego koloru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1w40yr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1w40yr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj