Trwa ładowanie...

Glin - E173

Aluminium to miękki, srebrzystobiały metal stosowany w produkcji patelni, garnków czy części samochodowych. Znamy go także z folii aluminiowej używanej w każdej kuchni. Czy wiedzieliście jednak, że aluminium to również związek chemiczny E173 dodawany do żywności?

Glin - E173Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news.pl
dtjboc0
dtjboc0

Glin jest pierwiastkiem chemicznym, metalem zwanym inaczej aluminium. Występuje jako związek chemiczny stosowany w żywności. Na liście E stworzonej przez instytucje Unii Europejskiej widnieje w grupie barwników. Są to wszystkie symbole E100-199. Jednak tylko niektóre związki z tej grupy są dopuszczone do użytku. Niedozwolone są np. rubiksantyna, wiolaksantyna czy rodoksantyna. Aluminium został dopuszczony do stosowania w krajach Unii Europejskiej, zakazano go jednak w Australii.

Glin ma srebrzystobiałą barwę i jest dobrym przewodnikiem elektrycznym. Dzięki swojej rozciągliwości bardzo łatwo ulega obróbce. Nie jest jednak magnetyczny.
W 1886 roku stworzono metodę otrzymywania aluminium. Proces elektrolizy stopionej mieszaniny kriolitu z boksytem znamy współcześnie z nazwy „Proces Halla-Heroulta”. Nazwę zawdzięcza się Amerykaninowi Hallowi oraz Francuzowi Heroultowi, twórcom tej metody produkcji glinu.

Glin występuje nie tylko w związku E173. Znajdziemy go również w: koszenili (E120), żółcieni chinolinowej (E104), czerwieni koszenilowej (E124) oraz żółcieni pomarańczowej (E110).

E173 jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Stosowanie aluminium w produktach spożywczych ogranicza się jedynie do polew wyrobów cukierniczych. E173 wykorzystuje się również w produkcji tabletek i kapsułek.

Inne zastosowanie glinu

  1. stopy aluminium: karoseria, silniki samochodów, elementy samolotów i statków kosmicznych, puszki do napojów,
  2. pył glinowy – produkcja broni, spawanie rur i szyn kolejowych, farby metaliczne,
  3. czysty glin – produkcja luster,
  4. folia aluminiowa – stosowana do pakowania żywności,
  5. produkcja garnków, patelni, gaśnic,
  6. uzdatnianie wody,
  7. browarnictwo,
  8. produkcja napojów niskoprocentowych (wina),
  9. rafinacja cukru.
dtjboc0

Skutki uboczne

Glin, jak każda substancja stosowana w nadmiernych ilościach, może powodować niepożądane skutki uboczne. Są to np. problemy z nerkami czy choroby układu krwionośnego. Istnieją również hipotezy, że glin wpływa na rozwój choroby Alzheimera. Pomimo obecności glinu na liście bezpiecznych dodatków spożywczych, niektóre źródła uważają związek E173 za szkodliwy dla zdrowia.

Czy wiesz, że...

  1. Glin występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Są to: pieczywo, wyroby cukiernicze, szpinak, rzodkiewka, sałata, boćwina, kukurydza, grzyby, nabiał, produkty mączne i skorupiaki.
  2. Nie należy stosować naczyń wykonanych z aluminium do podawania potraw, które zawierają kwasy oraz sole. Takie posiłki mogą zwiększać stężenie aluminium w produktach spożywczych.

Magdalena Bury

dtjboc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtjboc0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj