GIS ostrzega klientów przed tym serem. Jest skażony groźną toksyną
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie. Do sprzedaży trafił ser, w którym podejrzewa się obecności bakterii Escherichia coli produkującej toksynę Shiga. Jeśli masz go w swoim domu, pod żadnym pozorem go nie jedz.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) otrzymał informację o wycofywaniu z rynku sera MORBIER AOP. Producent sera podjął taką decyzję, ponieważ istnieje podejrzenie, że w produkcie mogą znajdować się bakterie Escherichia coli, które wytwarzają niebezpieczną toksynę Shiga (STEC). Informacja ta dotarła do GIS poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach.
Bakterie STEC mogą powodować poważne problemy zdrowotne, takie jak silne bóle brzucha, krwawą biegunkę, a nawet problemy z nerkami. Dlatego lepiej unikać ryzyka i zrezygnować z jedzenia sera z ryzykownej partii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pyszne kluski jak u koreańskiej babci. Lepki sos skrada serca
Szczegóły dotyczące wycofanego sera:
Nazwa produktu: Ser MORBIER AOP
Numer partii: wszystkie numery partii o poniższych datach minimalnej trwałości
Daty minimalnej trwałości: 29.03.2025; 22.03.2025; 15.03.2025; 08.03.2025; 22.02.2025; 08.02.2025; 30.01.2025; 23.01.2025; 09.01.20
25
Kraj pochodzenia: Francja
Co zrobić z zakażonym serem?
Jeśli masz ten ser w domu, lepiej go nie jeść. Możesz go wyrzucić albo oddać do sklepu, w którym go kupiłeś.
"Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofania kwestionowanego produktu z obrotu prowadzony przez producenta i dystrybutorów” - informuje Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie.
Jeśli po zjedzeniu sera MORBIER AOP źle się czujesz, na przykład masz bóle brzucha, biegunkę, wymioty lub gorączkę, koniecznie idź do lekarza.
Zakażenie toksyną Shiga
Zakażenie bakterią STEC, czyli Escherichia coli produkującą toksynę Shiga, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest krwotoczne zapalenie okrężnicy, które charakteryzuje się silnymi bólami brzucha i krwawą biegunką lub rzadziej do biegunki bezkrwawej.
Rzadziej występującym, ale bardzo groźnym powikłaniem jest zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS). To schorzenie może uszkodzić nerki i inne narządy, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia. Jeszcze rzadziej, ale również potencjalnie śmiertelne, jest powikłanie zwane zakrzepową plamicą małopłytkową. To schorzenie wpływa na krzepliwość krwi i może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.
Ważne jest, aby pamiętać, że zakażenie bakterią STEC może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak silne bóle brzucha, krwawa biegunka, wymioty lub gorączka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.