Elegancki ekspres do nowoczesnej kuchni. Nawet mniej niż 50 zł
Smakosze kawy, którzy nie chcą wydawać jednorazowo kilku tysięcy złotych na nowy ekspres ciśnieniowy lub automatyczny , mogą zdecydować się na tańsze opcje. Ekspresy przelewowe i kapsułkowe kosztują naprawdę niewiele.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Poniżej znajdziesz kilka ekspresów w atrakcyjnych cenach. Każdy z nich ma swoje mocne strony i musisz zdecydować, który z nich sprawdzi się w twojej kuchni.
Błyskawiczna kawa
Ekspresy przelewowe można było niegdyś znaleźć w każdym większym biurze, a to ze względu na szybkość, z jaką urządzenie przygotowuje duże ilości kawy. W przeciwieństwie do ekspresów ciśnieniowych, wrząca woda jest tu po prostu przelewana przez filtr (stąd wzięła się nazwa). Napar spływa bezpośrednio do dzbanka i napełnia go w ciągu kilku minut. Niewątpliwą zaletą jest również prostota obsługi. Wystarczy włożyć filtr, wsypać zmieloną kawę, wcisnąć przycisk i gotowe. Z ekspresem przelewowym poradzi sobie dosłownie każdy.
Właściwie jedyną niedogodnością, jaka wiąże się z użytkowaniem ekspresu przelewowego, jest wymiana papierowych filtrów. Nie jest to duży wydatek, za komplet trzeba zapłacić najwyżej kilka-kilkanaście złotych. W ekspresie przelewowym nie da się przygotować kawy innej niż czarna, można co najwyżej dodać do niej mleka lub śmietanki już po przelaniu jej do kubka. Niektórzy ponadto zwracają uwagę na to, że kawa z ekspresu przelewowego smakuje nieco gorzej niż ta parzona metodą ciśnieniową, jednak to wyłącznie kwestia gustu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Przed zakupem warto sprawdzić jakość ekspresu oraz dodatkowe udogodnienia. Większość dostępnych na rynku urządzeń jest wyposażona w dzbanek z nietłukącego szkła, który można myć w zmywarce. Dodatkowe wyposażenie, takie jak termos czy podstawka grzewcza pozwolą utrzymać ciepły napój przez dłuższy czas. Panel z funkcją czasową pozwoli ci przygotować napar od razu po wstaniu z łóżka. Wystarczy wieczorem nastawić timer, a rano obudzi cię aromatyczny zapach świeżo przygotowanej kawy.
Istotna jest również pojemność i wydajność ekspresu. Nawet niedrogie urządzenia za jednym podejściem mogą napełnić 8-10 filiżanek. Ekspres przelewowy sprawdzi się więc w domu, w którym pije się dużo kawy, a także podczas spotkań w większym gronie. Przygotowywanie napoju dla gości w ekspresie ciśnieniowym trwałoby wieki, w przelewowym to kwestia zaledwie minut.
Kawa w pigułce
Ekspresy kapsułkowe to doskonały zakup dla osób, które nie lubią monotonii i pragną przygotowywać różnorodne rodzaje kaw szybko i bez żmudnych przygotowań. Nie musisz odliczać konkretnych porcji, w każdym pojemniku znajduje się już jej odmierzona ilość.
Rodzajów kaw, które można przygotować w ekspresie kapsułkowym jest naprawdę wiele. Poza podstawowym espresso czy lungo możesz wypróbować różnorodne mieszanki różniące się zarówno aromatem, jak i ilością przygotowywanego naparu. Warto nieco poeksperymentować, by znaleźć swój smak.
Jedną z najważniejszych zalet przemawiających za zakupem tego sprzętu jest czystość. Po umieszczeni w ekspresie kapsułka jest nakłuwana, a następnie przepływa przez nią wrząca woda. To minimalizuje konieczność mycia. Warto co jakiś czas opłukać pojemnik na wodę oraz podstawkę, jeśli napój się rozleje.
Drożej niż w przelewowym, taniej niż w kawiarni
Odstraszać może właściwie tylko cena poszczególnych kapsułek. Za zestaw potrzebny do przygotowania kilku kaw trzeba zapłacić kilkanaście złotych. W przeliczeniu na filiżankę to wciąż dużo mniej niż napój z kawiarni, jednak "kapsułkowcom" daleko do tanich i ekonomicznych ekspresów przelewowych.
Ponadto trzeba pamiętać o tym, że poszczególne ekspresy są dedykowane konkretnym producentom tabletek, dlatego wybierając urządzenie jednej firmy ograniczasz się do picia tej samej kawy. Na szczęście różnorodność jest tak duża, że trudno się nimi znudzić.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.