Czym zastąpić krowie mleko w diecie? Lista produktów
Nie wszyscy mogą pić krowie mleko. Nie tylko osoby uczulone na zawartą w nim laktozę, ale także te, które źle tolerują białko krowiego mleka, muszą unikać tego produktu. Nie znaczy to jednak, że muszą rezygnować z mleka w ogóle. Na rynku znajdziemy wiele zamienników dla mleka "prosto od krowy".
Mleko kozie
Zacznijmy od mleka koziego, które jest uważane za jedno z najzdrowszych. Niektórym ciężko się przyzwyczaić do specyficznego smaku i zapachu tego mleka, ale cudowne właściwości rekompensują tę niedogodność. Choć mleko kozie zawiera laktozę, to jednak jest o wiele łatwiej strawne niż krowie. Znajdziemy w nim również wiele witamin i mikroelementów, które działają wzmacniająco na nasz organizm. Nie bez przyczyny w wielu krajach jest ono o znacznie popularniejsze od krowiego.
Mleko sojowe
Mleka roślinne są bardzo popularnymi zamiennikami tych odzwierzęcych. Najbardziej znane jest mleko sojowe, które wytwarzane jest z nasion bogatej w białko i witaminy soi. Producenci jednak dodają do niego dodatkowe substancje, zawierające wapń czy witaminę D, by poprawić jego właściwości żywieniowe. To znakomity produkt dla alergików. Jest też polecane kobietom zawiera bowiem wiele fitoestrogenów, które poprawiają samopoczucie i łagodzą chociażby objawy menopauzy
Mleko migdałowe
Nasiona migdałów idealnie nadają się do produkcji kolejnego mleka roślinnego. Migdały trzeba zmielić, a powstałą w ten sposób masę zmiksować z wodą i odcedzić. To mleko zawiera bardzo dużo witaminy E, znakomitego antyoksydantu, oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest słodkie i ma przyjemny zapach, dlatego też polecane jest przede wszystkim dla dzieci, które mleka krowiego pić nie mogą.
Mleko ryżowe
Ugotowany ryż, zmieszany z wodą i specjalnymi enzymami daje nam kolejne mleko roślinne. Enzymy pomagają w przekształceniu zawartej w ryżu skrobi w cukry, które poprawiają stan przewodu pokarmowego. Do mleka ryżowego dodaje się również witaminę D i wapń. Niestety, jest to mleko dość kaloryczne, więc nie należ przesadzać z jego spożyciem.
Mleko kokosowe
Bardzo popularne w krajach Azji mleko kokosowe wyrabia się, jak sama nazwa wskazuje, z miąższu kokosa z dodatkiem wody. To mleko praktycznie nie zawiera białka, ale za to jest bogate w miedź, żelazo, cynk czy mangan – mikroelementy niezbędne dla naszego zdrowia. Zazwyczaj używa się go do przygotowywania sosów czy zup, ale można je pić również na surowo, choć smak jest lekko mdły.