Co zrobić z ogórków? Kiszenie, marynowanie, sałatki do słoików
Sezon ogórkowy w pełni, więc nadszedł czas na domowe przetwory. Ogórki kiszone, korniszony albo sałatki są bardzo smaczne. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do kanapek albo obiadów - szczególnie w okresie zimowym, kiedy dostęp do świeżych warzyw jest nieco ograniczony, a ich ceny są znacznie wyższe niż latem. Sprawdź, co zrobić, by ogórki kiszone nie były puste w środku oraz jak przygotować sałatki z ogórkami, by służyły nam do kolejnego lata.
Kiszenie ogórków
Kiszenie ogórków nie jest skomplikowanym zadaniem.
Składniki:
- ogórki,
- korzeń chrzanu,
- koper (najlepiej z gniazdami nasiennymi, ale nawet same łodygi mogą wystarczyć),
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- pieprz ziarnisty,
- czosnek,
- sól,
- woda.
Przygotowanie:
- W słoiki, beczułki lub plastikowe duże butelki wrzucamy nieco kopru, liści laurowych, ziela angielskiego, chrzanu, czosnku, pieprzu. Potem wkładamy do nich ogórki, starając się je jak najciaśniej układać.
- Jeśli pojemnik jest większy, warstwami między ogórkami znów układamy koper, liście laurowe, chrzan i czosnek.
- W dużym garnku zagotowujemy wodę w ilości mniej więcej połowy objętości naszych słoików, beczułek albo butelek. Na 1 litr wody liczymy ok. 3 płaskich łyżek soli i rozpuszczamy je.
- Jeśli ktoś woli mniej słone ogórki, może wsypać mniej soli. Roztwór solny należy przestudzić i zalać nim ogórki w pojemnikach. Następnie musimy je dokładnie przykryć i odstawić w zacienione miejsce.
Sos tzatziki. Jak przygotować grecki klasyk
Kiszone ogórki puste w środku – jak tego uniknąć?
Kiszenie ogórków jest chyba najmniej czasochłonnym sposobem na przygotowanie przetworów, gdyż nie wymaga pasteryzacji. Niestety, kwaszone ogórki zdarzają się puste w środku. Jak temu zapobiec?
Wiele zależy od rodzaju ogórków, które chcemy ukisić. Najlepiej wybierać odmiany, które nie mają dużych komór nasiennych. Przed zrobieniem zapasów możemy sprawdzić to, kupując od różnych dostawców po kilka ogórków i wybrać te najbardziej odpowiednie. Najczęściej polecaną odmianą do kiszenia są ogórki śremskie.
Ważne jest też, by do przetworów wybierać ogórki niewielkie, świeże i jasne. Te ciemne zazwyczaj są potraktowane sztucznymi nawozami – i to w sporych ilościach. Lepiej więc ich unikać.
Przed ukiszeniem warto ogórki przez kilka godzin moczyć w wodzie, a następnie układać je jak najciaśniej w słoikach. Potem nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Proces kiszenia nie może przebiegać zbyt szybko, aby ogórki nie zepsuły się. Przetwory należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.
Stosując się do powyższych rad, nie wyeliminujemy całkowicie ryzyka pojawienia się pustych ogórków kiszonych, ale z pewnością znacznie je zmniejszymy.
Ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe można przygotowywać w słoikach same lub w towarzystwie np. papryki i cebuli. Nie jest to trudne zadanie, więc z powodzeniem można je samodzielnie wykonać w domu.
Potrzebujemy:
- ogórków,
- kopru,
- chrzanu,
- liści laurowych,
- ziela angielskiego,
- czosnku,
- gorczycy,
- pieprzu ziarnistego czarnego lub kolorowego,
- wody,
- soli, cukru, octu.
Przygotowanie:
- Ogórki do marynowania wybieramy jak najmniejsze. Układamy je ciasno w słoikach, do których wcześniej wrzuciliśmy po trochu kopru, chrzanu, gorczycy i czosnku, po kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu, 2-3 liście laurowe.
- Potem przygotowujemy zalewę. Na 5 szklanek wody potrzebujemy 1 szklanki octu, 3 płaskich łyżek cukru i 2 płaskich łyżek soli. Wszystko zagotowujemy. Zalewę wlewamy do słoików tak, by przykryła ogórki.
- Następnie ustawiamy słoiki w dużym garnku i wlewamy do niego wodę do ok. 2/3 lub ¾ ich wysokości. Wodę doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok. 7-10 minut.
- Potem słoiki należy wyjąć z wody i odstawić do wystudzenia. Zawekowane powinny mieć lekko wklęśnięte pokrywki.
Ogórki na mizerię
Lubicie mizerię, a w zimie z goryczą musicie o niej zapomnieć? Otóż nie! Można przygotować przetwory ogórkowe w słoikach, które świetnie sprawdzą się do przygotowania mizerii również poza sezonem.
Składniki:
- 5 kg ogórków gruntowych,
- 5 płaskich łyżek soli,
- 1 l wody,
- ¼ szkl. octu,
- ½ szkl. cukru,
- 2 łyżki soli,
- koperek - drobno posiekany.
Przygotowanie:
- Ze wszystkich składników – poza ogórkami i 5 łyżkami soli – przygotowujemy zalewę. Zagotowujemy i odstawiamy do wystudzenia.
- Ogórki myjemy i odcinamy im końcówki. Kroimy je w cienkie plasterki do dużej miski. Zasypujemy solą, dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. godzinę.
- Po tym czasie odlewamy płyn, który zgromadził się na dnie miski. Do słoików wlewamy po ok. 0,5 szkl. wystudzonej zalewy.
- Następnie nakładamy do nich ogórki i dodajemy po łyżce koperku. Słoiki uzupełniamy zalewą i szczelnie zakręcamy. U
- stawiamy je w dużym garnku i zalewamy do 0,75 wysokości wodą. Całość zagotowujemy i pasteryzujemy przez ok. 5 minut. Słoiki wyjmujemy i odstawiamy do ostygnięcia.
Ogórki z curry
To ostatnio hit w moim domu. Sprawdzają się szczególnie jako sałatka do drugiego dania, gdy chcemy coś na szybko przygotować.
3 kg ogórków pokrojonych w plastry i 3 cebule pokrojone w półplastry albo piórka zasypujemy 3 łyżkami soli i ostawiamy na godzinę.
Składniki:
- 3 szkl. wody,
- 1 szkl. octu,
- 2-3 szkl. cukru,
- 2 łyżeczki gorczycy,
- 2 łyżeczki curry,
- 2 łyżeczki słodkiej papryki,
- 1 łyżeczka pieprzu.
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki zagotowujemy. Mieszamy z ogórkami i całość znów doprowadzamy do wrzenia, gotując przez kilka minut do lekkiej miękkości ogórków.
- Sałatkę nakładamy do słoików gorącą i szczelnie zakręcamy. Odstawiamy do wystudzenia.
- Jeśli do słoików trafiają gorące ogórki, zawekują się one bez konieczności dodatkowej pasteryzacji.
Ogórki z chili i czosnkiem
To kolejna propozycja sałatki z ogórków, która króluje u mnie w zimie.
Składniki:
- 2,5 kg ogórków,
- 1,5 główki czosnku,
- 1 łyżeczka sproszkowanego chili,
- 4 płaskie łyżki soli,
- 1,5 szkl. octu,
- 0,5 kg cukru.
Przygotowanie:
- Ogórki wraz ze skórką musimy pokroić w plasterki. Czosnek przeciskamy przez praskę i mieszamy z ogórkami.
- Z pozostałych składników przygotowujemy zalewę. Zagotowujemy ją i wlewamy do ogórków. Całość odstawiamy na kilka godzin, mieszając od czasu do czasu.
- Potem sałatkę nakładamy do słoików wraz z zalewą. Pasteryzujemy ok. 10 minut od momentu zagotowania się wody.
- Słoiki wyjmujemy i odstawiamy do wystudzenia.
Przetwory z ogórków stanowią świetną alternatywę dla surówek albo dla świeżych pomidorów czy ogórków, których smak zimą pozostawia wiele do życzenia. Sprawdzą się zarówno w czasie niespodziewanych odwiedzin, jak i na co dzień. Ich przygotowanie nie jest skomplikowane, a wymaga tylko nieco czasu i chęci. Duma z samodzielnie ukiszonych czy zakonserwowanych ogórków na pewno będzie nieoceniona