Co jeść na wakacjach, aby nie przytyć?
Wakacje to czas, kiedy trudno o umiar. Lody, gofry z bitą śmietaną, czy smażone ryby kuszą na każdym kroku. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby z urlopu, zamiast pamiątek nie przywieźć kilku dodatkowych kilogramów, warto poznać kilka prostych zasad, które pozwolą nam cieszyć się urlopem i zachować sylwetkę bez zbędnych restrykcji.
Uważność
Nie powinniśmy jeść posiłków w pośpiechu. Jedząc powoli, mózg będzie w stanie poprawnie odebrać sygnał sytości płynący z żołądka do przyśrodkowej części podwzgórza. Kiedy jemy szybko, konsumujemy bardzo dużą ilość jedzenia, która dawno już by nas nasyciła, gdybyśmy nieco zwolnili. Jeśli podczas posiłku skupiamy się na jedzeniu, a nie naszym telefonie czy telewizorze, jesteśmy też świadomi tego, ile zjadamy.
Aktywność fizyczna
Urlop to doskonały czas na aktywność fizyczną. Nie mamy na myśli wycieczek na siłownie, ale te dużo przyjemniejsze i bardziej naturalne formy aktywności, jak spacery, wycieczki górskie, pływanie, windsurfing czy jazda na rowerze. Idąc na spacer, czy popływać przestajemy myśleć o kolejnej porcji lodów, a przy okazji możemy spalić nadprogramowe kalorie.
"Nie" dla restrykcyjnych diet
Wakacje powinny być czasem relaksu i odpoczynku, a nie restrykcji i rozliczania się z każdej zjedzonej kalorii. Takie podejście prowadzi do nadmiernego objadania się. Znacznie lepiej jest wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców. Są one doskonałym źródłem witamin i mikroelementów, a także błonnika, który daje nam uczucie sytości i wspomaga pracę jelit. Dodając porcję warzyw lub owoców do każdego posiłku, zjemy mniej niezdrowego jedzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lody a odchudzanie. Dietetyk obala popularny mit
Zaleca się, aby 80 proc. naszej diety stanowiły zdrowe, pełnowartościowe produkty – owoce, warzywa, chude mięso, ryby, nabiał i pełnoziarniste produkty zbożowe. Jeśli mamy taką ochotę, pozostałe 20 procent możemy wykorzystać na fast foody i słodycze. W ten sposób trzymamy się zdrowej diety, ale pozwalamy sobie też na przyjemności i małe "grzeszki", przez co nie jesteśmy tak podatni na objadanie się, czy efekt jojo, jak w przypadku diet odchudzających.
Co jeść na wakacjach?
Najlepiej spożywać cztery posiłki dziennie, w tym duże śniadanie. Pomijanie posiłków prowadzi do ataków głodu i objadania, dlatego powinniśmy dbać o to, aby jeść regularnie. Jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, warto wziąć ze sobą zdrowe przekąski.
Wybieramy zdrowsze wersje ulubionych posiłków, np. zamiast tłustego kawałka smażonej karkówki, zamawiamy mięso pieczone lub duszone. Zamiast jeść lody każdego dnia, dobrze jest zastąpić je od czasu do czasu koktajlem owocowym bądź innym zdrowym deserem.
Unikamy słodkich napojów, które są niezdrowe i pełne cukru. Pijemy głównie wodę. Dozwolona jest też herbata, kawa i świeżo wyciskane soki.