Burak nie tylko w barszczu. Smakowite inspiracje na dzień buraka
Buraki zwykle trafiają na nasze stoły w barszczu lub surówce. Szkoda, bo to niedoceniane warzywo nie tylko jest skarbnicą witamin i mikroelementów, ale w dodatku znakomicie oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza przemianę materii, wspomaga odchudzanie, a do tego ma w sobie mnóstwo błonnika i kwasu foliowego.
Kopytka z burakami
Kopytka o pięknej różowej barwie to znakomity sposób na to, by zdrowe buraki przemycić do diety dzieci, nieprzepadających w większości za tym warzywem. Składniki: kilogram mączystych ziemniaków, trzy średnie buraki, dwa jajka, mąka pszenna, łyżka mąki ziemniaczanej, sól i pieprz. Ziemniaki obieramy, gotujemy, studzimy i przeciskamy przez praskę. Buraki owijamy w folię aluminiową i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 40 minut. Studzimy je, obieramy i przepuszczamy przez maszynkę do mięsa, by uzyskać bardzo drobne puree. W misce mieszamy ze sobą ziemniaki i masę buraczkową, wbijamy jajka, dodajemy sól, pieprz, mąkę ziemniaczana i stopniowo dodajemy mąkę, by uzyskać zwarte ciasto. Wykładamy je na oprószoną mąką stolnice, formujemy wałek, odcinamy na ukos małe kawałki. Kopytka gotujemy w osolonym wrzątku aż wypłyną na powierzchnię.
Sałatka z buraków i sera
Delikatnie słodkawe buraczki idealnie komponują się z serami, szczególnie tymi o ostrym smaku. Na naszą sałatkę z takimi składnikami potrzebujemy: dwa upieczone buraki, kilka liści sałaty rzymskiej, ser pleśniowy (obojętnie jaki), kilka orzechów włoskich, sok z cytryny, miód i oliwę z oliwek. Upieczone buraki kroimy na dość grube plasterki, a te następnie jeszcze na pół. Wkładamy je do miski. Dodajemy pokrojoną sałatę, pokruszony ser, posiekane orzechy. Z soku z cytryny, oliwy, miodu, soli i pieprzu robimy sos winegret. Skrapiamy nim sałatkę, mieszamy i schładzamy w lodówce przez pół godziny.
Carpaccio z buraków
Z buraków możemy przygotować także bardziej wykwintne dania. Jednym z nich jest carpaccio, w którym cienkie plasterki wołowiny zastępujemy właśnie buraczkami. Składniki: trzy średniej wielkości upieczone buraki, kawałek błękitnego sera pleśniowego, kilka orzechów laskowych, ocet balsamiczny, miód, sól, pieprz i natka pietruszki. Buraki obieramy i kroimy (najlepiej na mandolinie) na bardzo cienkie plasterki. Ser kroimy z drobną kostkę, orzechy siekamy. Na talerzu układamy w jednej warstwie buraki, posypujemy je serem i orzechami. Z octu, miodu i przypraw robimy sos, którym polewamy nasze carpaccio. Posypujemy posiekaną natką i podajemy z białym pieczywem.
Kotlety z buraków
Jak każde twarde warzywa, buraki możemy wykorzystać do przyrządzenia smacznych kotletów. Potrzebujemy: dwa upieczone buraki, dwa ząbki czosnku, cebulę, dwie szklanki ugotowanej na bardzo miękko kaszy gryczanej, kilka łyżek mąki razowej, jajko, majeranek, sól i pieprz. Buraki obieramy i miksujemy z posiekanym czosnkiem. Do masy dodajemy kaszę, pokrojoną w kostkę i podsmażoną cebulę, jajko, mąkę i przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy, formujemy małe kotlety i smażymy je na oleju lub pieczemy w nagrzanym do 170 stopni C piekarniku.
Pasta kanapkowa z buraków
Warzywne pasty do kanapek to świetne urozmaicenie codziennych posiłków. Nie kupujmy gotowych past, bo łatwo zrobimy je w domu. Będą na pewno zdrowsze, bo bez konserwantów i nadmiaru soli. Składniki: kilka buraków, ząbek czosnku, kilka orzechów włoskich, natka pietruszki, dwie łyżki oliwy, sok z cytryny, dwie łyżki mleka kokosowego, majeranek, sól i pieprz. Buraki pieczemy, obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Natkę pietruszki siekamy. Wszystkie składniki wkładamy do blendera i miksujemy na gładką pastę. Doprawiamy do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Jeśli masa jest zbyt sztywna, dodajemy więcej mleka kokosowego. Schładzamy w lodówce. Podajemy z ciemnym pieczywem.
Zobacz też: Papryka faszerowana – pomysł na obiad
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl