Bez glutenu, bez smaku, bez sensu. Badania pokazują, że bezglutenowe pieczywo powinni jeść tylko chorzy na celiakię
Według statystyk Celiac UK cytowanych przez independent.co.uk na celiakię choruje jedna na sto osób. Mimo to jedzenie i gotowanie bez glutenu stało się światowym trendem i świadomym wyborem wielu zdrowych osób. Jak się okazuje, tracimy na tym nie tylko pieniądze, gdyż bezglutenowe jedzenie wcale nie jest zdrowsze, ale i smak.
- Żaden chleb bezglutenowy nie może równać się z klasycznym z mąki pszennej. I to kwestia nie do przeskoczenia dla producentów i osób, które glutenu spożywać nie mogą. Mąki różnią się smakiem, więc w zależności od tego, jakiej mąki użyjemy, tak też będzie smakować pieczywo. Stąd miłośnicy chlebów żytnich i pszennych. Jak dla mnie chleb bezglutenowy jest w porządku, jeśli sięgają po niego osoby, które naprawdę nie mogą spożywać glutenu z przyczyn zdrowotnych – mówił w wywiadzie dla WP Kuchnia Piotr Kucharski, ekspert kulinarny i autor książek kucharskich, m.in. publikacji "Chleb. Domowa piekarnia".
Okazuję, że wierząc w fałszywe przekonania o działaniu diety bezglutenowej, pozbawiamy się nie tylko przyjemności jedzenia, ale i narażamy zdrowie. Suzanne Mahady, gastroenterolog, epidemiolog kliniczna i wykładowca na Uniwersytecie Monash w Australii odradza unikania glutenu, jeśli nie chorujemy na celiakię. "Nie ma dowodów, że dieta bezglutenowa jest korzystna dla zdrowia jeśli traktujemy ją jako profilaktykę. Co więcej, możliwe jest, że jeśli wraz z glutenem pozbawiamy nasze posiłki pełnego ziarna i błonnika, możemy sobie zaszkodzić", pisze dla "The Conversation".
Z kolei badania dotyczące wpływu błonnika na nasze zdrowie i samopoczucie niezmiennie potwierdzają, że jego rola jest ogromna, a niedobory tego składnika mogą mieć dla nas opłakane skutki. "Jedzenie z zawartością glutenu nie wiąże się z ryzykiem choroby niedokrwiennej serca. Za to unikanie glutenu może spowodować zmniejszenie spożycia korzystnych pełnych ziaren, które mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych", pisze Monash.
Co więcej, unikanie glutenu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2.
Źródło: independent.co.uk