Agar - E406
Agar (inna nazwa: Agar-Agar, „Morska żelatyna” czy Guma Agar) to substancja żelująca używana do produktów spożywczych. Składa się ona z galaktozy, organicznego związku chemicznego, który jest trudno przyswajalny przez człowieka. Galaktozę mogą rozpuścić tylko nieliczne bakterie glebowe i morskie. Na „Liście E”, stworzonej przez instytucję Unii Europejskiej, przynależy do grupy „Emulgatory, środki spulchniające, żelujące”. W jakich produktach spożywczych odnajdziemy E406, czyli agar?
Czym jest E406?
E406 powstaje z krasnorostów rosnących w Japonii. Zdarza się, że pozyskuje się je również na plantacjach wodnych. Otrzymane krasnorosty wielokrotnie suszy się na słońcu, by następnie gotować je do czasu wytworzenia się kleistej masy. Z substancji oddziela się białka i inne niepotrzebne związki, używając do tego rozcieńczonych kwasów oraz węgla aktywowanego. Ostatnim etapem tworzenia Agaru jest wydzielenie wody i soli.
„Morska żelatyna” nie rozpuszcza się w zimnej wodzie. Konsystencję galaretki przybiera tylko po połączeniu z gorącą wodą, natomiast formę żelu dopiero po wystudzeniu. Jest dodatkiem chemicznym bez smaku. 100 g tej substancji to 306 kcal.
Zastosowanie agaru
E406 stosuje się przy produkcji spożywczej, np. słodyczy typu ptasie mleczko, galaretek i dżemów. Agar występuje jako naturalna substancja bez smaku, która działa żelująco. Substancji używa się do zagęszczania niektórych produktów, żelowania, a także jako stabilizator. „Morska żelatyna” ma mniej kalorii od zwykłej żelatyny powstającej z wieprzowiny, dlatego jest chętnie używana do dań przez osoby będące na diecie czy też wegetarian i wegan.
Gumę Agar stosuje się nie tylko w przemyśle spożywczym. Można ją kupić również w dobrych sklepach spożywczych lub tych ze zdrową żywnością. Używa się jej w kuchni jako zagęszczacz do różnego rodzaju zup czy sosów, ponieważ dobrze rozmieszany działa lepiej niż znana wszystkim żelatyna. Przy zastosowaniu większej ilości, E406 będzie doskonałą substancją dodatkową do galaret mięsnych. Agar znajduje także zastosowanie w produkcji piwa. Używa się go przy procesie klarowania tego alkoholu po fermentacji.
Działanie E406
Agar to idealne źródło błonnika. Nie tylko pomaga w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, ale również stopniowo oczyszcza organizm z różnego rodzaju toksyn. Jest substancją powstałą z krasnorostów, więc w jej skład wchodzą: jod, potas, sód, magnez oraz wapń. Nieprzyswajalność galaktozy przez człowieka sprawia, że E406 może być stosowany w produktach niskokalorycznych.
E406 pełni również funkcje przeczyszczające, a to wszystko za sprawą pęcznienia. Wspomaga w ten sposób układ pokarmowy, więc stosowanie go pozytywnie wpływa na nasz organizm. Agar stosuje się także w celu ustabilizowania kształtu kawałków owoców w dżemach czy mięsa w studzielinach, karmach dla zwierząt. Dzięki E406 galaretki wyglądają na bardziej apetyczne.
W jakich produktach znajdziemy agar (E406)?
- dżemy,
- galaretki,
- kompoty i soki kupowane w sklepach,
- różnego rodzaju desery,
- kremy do ciast,
- lizaki, cukierki,
- lody, sorbety,
- sosy różnego rodzaju,
- jogurty,
- margaryny.
Skutki uboczne stosowania Agaru
Agar, czyli E406 jest bezpieczną substancją stosowaną do produktów spożywczych. W normalnych dawkach można ją stosować bez skutków ubocznych.
Czy wiesz, że...?
Agar to także nazwa drewna żywicznego różnego rodzaju drzew z gatunku Aquilaria. Żywica drzewa używana jest jako substancja zapachowa. Stosuje się ją w kosmetyce i medycynie chińskiej.
Magdalena Bury